Room thermostat Salus 091FL
Availability:
11 pc
Product code:
22640
Price:
CHF45.23
Regular price:
The lowest price during 30 days prior to the reduction:
product unavailable
add to wish list
Description
SALUS 091FL Weekly Wired Temperature Regulator
Electronic temperature controller
Application:
- Designed for managing heating systems (e.g., gas boilers, oil boilers, heat pumps) and cooling systems.
- Its function is to maintain comfortable room temperature according to user settings.
Features:
- Offers 9 programs, including 6 default and 3 for individual configuration.
- Supports 3 temperature modes: day, night, and frost protection.
- Available operating modes: heating and cooling.
- New options added to the service menu.
- Increased display backlight duration and faster return to main screen.
- Improved control with "+" and "−" buttons on the control panel.
Technical data:
| Power supply | 2xAA alkaline batteries |
| Maximum load | 5 (3) A |
| Output signal | Voltage-free relay NO/COM |
| Temperature control range | 5-30°C |
| Temperature reading accuracy | 0.2°C |
| Control algorithm | Hysteresis ±0.25°C or ±0.5°C |
| Communication | Wired |
| Dimensions [mm] | 154x80x30 |
Shipping costs
The price does not include any possible payment costs
Shipping country:

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.