Central heating pump group ENBOX MIX 3D PREMIUM WITA - DN25 without actuator
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
Pump group Mix 3D Premium is a device designed for heating systems used in modern and traditional boiler houses. The unit is equipped with a modern Wita pump. Its design is enriched with a 3-way mixing valve which ensures optimal operation of heating system. Thermometers in the ball valves allow temperature control, and additionally a check valve to prevent backflow is built in on a low parameter. Entire pump group is housed in thermal insulation made of EPP. The unit is designed for both manifold and wall mounting.
Interface of pump is designed to make its use easy and understandable. We use only one button to operate it and with help of 5 LED lights we can determine the pump's operating performance, failure status or operation settings.
- Pump WITA HE OEM4 25-60 180
- High parameter ball valve
- Low parameter ball valve
- Contact thermometer on low parameter 0-120°C
- High-parameter contact thermometer 0-120°C
- Check valve with manual lock on low parameter
- 3-way mixing valve ESBE VRG 132
- Pipe part on low parameter
| Parametr | Parameter | Wartość / Value |
| Wymiary | Dimensions | 470 x 245 x 160 |
| Przyłącza - strona instalacji | Connection - installation side | GW 1" / 1"F |
| Przyłącza - strona kotła | Connection - boiler side | GW 6/4" / 6/4"F |
| Maksymalna temperatura pracy | Maximum work temperature | 110°C |
| Dopuszczalne ciśnienie robocze | Allowable Operating Pressure | 6 bar |
| Rozstaw osi | Axis range | 125 mm |
| Materiał uszczelniający | Insulating material | EPDM, Klingieryt |
| Typ pompy | Type of pump | WITA HE OEM4 25-60 180 |
| Długość montażowa pompy | Mounting length of the pump | 180 mm |
| Napięcie zasilania | Supply voltage | 230V ~50Hz |
| Medium | Medium | Woda lub Woda-Glikol / Water or Water-Glycol |
| Skala termometrów | Scale of thermometers | 0-120°C |
| Zawór zwrotny | Return valve | 1 szt. / 1 pcs. |
Technical data
| Pump | WITA |
| Height | 470 mm |
| Width | 245 mm |
| Depth | 160 mm |
| Max temperature | 110 °C |
| Power supply | 230V / 50Hz |
| Type | WITA HE OEM4 25-60 180 |
| Connector | 1 cal |
| Boiler connections | 6/4 cal |
| Connectors spacing | 125 mm |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.