Boiler Tekla DRACO BIO COMPACT FII 12 kW
Regular price:
£3,493.83
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
Description
Design of DRACO BIO COMPACT FII boiler is based on a very efficient single-burner exchanger. Instead of a retort burner, this boiler series uses a unique design of a pellet burner type FIREBLAST II with a movable grate.
In Draco Bio Compact boiler the exchanger is made of very good quality steel. Proper operation of boiler is controlled by a modern electronic controller with a large, easily readable LCD screen.
Advantages of the boiler:
- simple operation and maintenance
- automatic operation of boiler (firing up and extinguishing burner)
- possibility to change the opening side of the door
- return temperature can be adjusted by controlling the road 4 valve actuator
- optimised external dimensions
- fuel tank placed in the gó the boiler's core part
- FIREBLAST II burner with movable grate
- additional ceramics in the combustion chamber
- Additional footers included (approx. 20 cm heights)
- Option to adjust the operating time of all heating circuits; in heating systems, independently, the so-called time program
- possibility of connecting a VIDE Room thermostat (at extra charge)
5-year warranty
Organic fuel: pellets
Technical data
| Power output | 12 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 145 mm |
| Weight | 284 kg |
| Efficiency | 89 % |
| Size of heated surface | 1.9 m² |
| Height | 1550 (1750) mm |
| Width | 575 mm |
| Depth | 1230 mm |
| Required chimney draught | 8 - 17 Pa |
| Max working pressure | 1.5 bar |
| Exhaust pipe distance measured from the floor to its axis. | 640 mm |
| Hopper capacity | 130 (190) dm³ |
| Fuels | Pellet |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.