Boiler Metal-Fach SMART EKO 25 kW with feeder on left side
Regular price:
€4,305.00
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
Description
Metal-Fach Smart EKO is a boiler which automatically burns peacoal, pelet, culm and also is equipped with a steel grate, where manually we can burn coal and wood. This kind of construction allow to heat the building while the absence of electricity or fuel and also we can heat domestic hot water during the summer.
Large fuel tank allows for automatically operation of the boiler for many days and the modern design of the heat exchanger allows to achieve high efficiency. The body of water is made of 6mm boiler steel (P265GH), where elements have contact with flue gases and 4mm the other elements. Feeding screw is made of cast iron which increases the reliability.
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 25 kW |
| Weight | 460 kg |
| Efficiency | 91 % |
| Size of heated surface | 200 - 250 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1350 mm |
| Width | 1300 mm |
| Depth | 710 mm |
| Warranty | 60 mies. |
| Width without hopper | 590 mm |
| Fuels | ekogroszek |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.