Boiler KRS TECH DUO 26kW on left side
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Warranty:
5 years for welded joint tightness
(mixing valve application required),
2 years for remaining components,
12 months for screw conveyor
Boiler advantages:
- fully automated fuel combustion process system,
- high efficiency and combustion effectiveness allows confident competition with gas and oil boilers,
- low emission level of pollutants in exhaust gases,
- easy to operate,
- solid construction, - boiler manufactured in accordance with ISO quality management system, - boiler has CE mark
| Technical parameters | Unit | Tech DUO 26 |
| Rated power | [kW] | 26 |
| Heating surface area | [m2] | up to 300 |
| Reservoir capacity | [kg] | 145 |
| Thermal efficiency | [%] | 89 |
| Maximum water temperature | [ºC] | 85 |
| Maximum working pressure | [MPa] | 0,15 |
| Maximum test pressure | [MPa] | 0,25 |
| Weight of complete boiler | [kg] | 486 |
| Required flue gas draft | [Pa] | 20 |
| Chimney opening cross-section | [cm2] | 225 |
| Power supply | [V] | 230 |
| Power consumption | [W] | 90 |
| Boiler water capacity | [l] | 67 |
| Heat exchanger surface | m2 | 2,9 |
| Flue pipe cross-section | [fi] | 160 |
| Supply and return ports | [inch] | 1 1/2" |
| Basic boiler dimensions | ||
| Set width | [mm] | 1145 |
| Depth without flue pipe | [mm] | 820 |
| Depth with flue pipe | [mm] | 1050 |
| Height | [mm] | 1270 |
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 26 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 158 mm |
| Efficiency | 89.1 % |
| Size of heated surface | 300 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1270 mm |
| Width | 1145 mm |
| Depth | 820 mm |
| Minimum chimney section | 225 cm² |
| Outlet and inlet size | 6/4 G |
| Warranty | 60 mies. |
| Power supply | 230V / 50Hz |
| Required chimney draught | 20 Pa |
| Max working pressure | 1.5 bar |
| Max. water temperature | 85 °C |
| Depth with exhaust pipe | 1050 mm |
| thickness of steel | 6 mm |
| Boiler heating surface | 2.9 m² |
| Weight of boiler with feeder | 486 kg |
| Slow combustion | 54 h |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.