Automatic boiler PROSAT WS 12 with feeder on left side
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
PROSAT WS – benefits of a fully automatic boiler of the highest 5th class at the price of an ordinary stoker boiler!
PROSAT WS is one of the smallest automatic boilers available on the market. Small dimensions combined with a top flue outlet allow this boiler to be installed in very small rooms.
PROSAT WS boiler dimensions
Width - 100 cm
Length - 54.6 cm
Height - 118.5 cm
The boiler is manufactured from certified boiler steel with a thickness of 6 mm. Combined with a long 5-year warranty and a durable cast iron burner, it is a trustworthy product for many years and the user can be confident about its trouble-free operation.
Temperature regulator for heating and central heating boiler
The ST-37N RS EU central heating boiler controller is a modern control device for a boiler operating in a central heating system and the successor to the ST-37 controller. The central heating controller controls the operation of the central heating pump, the hot water pump (DHW - Domestic Hot Water), the supply fan (air supply) and the automatic fuel feeder.
Information about parameters and operating mode is displayed using a monochrome LCD (liquid crystal display), while settings are changed thanks to intuitively arranged buttons, which makes the controller very easy to operate. The operating status of the central heating controller is also signaled by dual-state indicator LEDs. The controller also has the ability to sound an alarm if the boiler temperature is too high or too low.
Benefits of PROSAT WS boiler:
- Fully automatic operation
- Small dimensions
- Boiler steel with 6 mm thickness
- 5 years for jacket tightness
- High efficiency ~90%
- Boiler meets class 5 according to standard 303-5:2012
- ECODESIGN
- Top flue outlet
- Universal tank that can be mounted on the left or right side
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 12.1 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 150 mm |
| Weight | 265 kg |
| Efficiency | 90.1 % |
| Size of heated surface | 110 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1185 mm |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 546 mm |
| Outlet and inlet size | 1 G |
| Required chimney draught | 21 Pa |
| thickness of steel | 6 mm |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.