Air pellet stove TORCELLO – 12kW
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
Air duct pellet stove:
Air stoves TORCELLO are the right choice whether you need to heat a single apartment or large open spaces. It can be used to integrate an existing heating system, as well as significantly reduce consumption.
To optimize the operation of the stove, silent, powerful fans have been installed, which are responsible for faster heat distribution in the room. The basic fuel is pellet, which is easy to store. Thanks to the use of an electronic controller and equipping the pellet stove with fans forcing air circulation. Hot air produced by the fireplace is constantly pushed out, which allows you to adjust the temperature to your needs. Additionally, the duct pipes are equipped with a special fan.
Equipment:
- External temperature sensor
- Weekly chronothermostat
- Time regulator
- Duct kit with special fan
- Modulated power level adjustment
- Ventilation level adjustment
- Automatic pellet dosing adjustment
- Self-cleaning glass
- Removable ash container
- Stainless steel firebox
- External thermostat system
- Remote control (optional)
- WiFi (optional)
Technical Data:
| Model | TORCELLO – 12kW |
| Heating power input (max – min) | 12.4 – 3.5 kW |
| Total heating power (max – min) | 11.4 – 3.5 kW |
| Efficiency (max – min) | 92.2 – 96.2 % |
| Pellet tank capacity | 18 kg |
| Heatable volume | 320 m3 |
| Pellet consumption per hour (max – min) | 2.50 kg/h – 0.70 kg/h |
| Operating autonomy | 7.2 – 25.7 hours |
| Weight | 105 kg |
| Dimensions | 704 x 550 x 1030 mm |
| Colors | burgundy / white / graphite |
| Flue outlet dimensions | Ø80 mm |
| Duct pipe dimensions | Ø80 mm |
| Flue outlet | rear |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.