Air pellet stove MILU14 – 14kW
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
Air duct pellet stove:
Air stoves MILU14 are the right choice whether we need to heat a single apartment or large open spaces. It can be used to integrate an existing heating system as well as significantly reduce consumption.
To optimize the stove's operation, quiet and powerful fans were installed, which are responsible for faster heat distribution in the room. The primary fuel is pellet, which is easy to store. Thanks to the use of an electronic controller and equipping the pellet stove with fans forcing air circulation. Hot air produced by the fireplace is constantly pushed out, which allows you to adjust the temperature to your own needs. Additionally, the duct pipes are equipped with a special fan.
Equipment:
- Outdoor temperature sensor
- Weekly chronothermostat
- Timer control
- Duct set with special fan
- Modulated power level adjustment
- Ventilation level adjustment
- Auto-regulation of pellet dosing
- Self-cleaning glass
- Removable ash container
- Stainless steel firebox
- External thermostat system
- Remote control (optional)
- WiFi (optional)
Technical Data:
| Model | MILU14 – 14kW |
| Heating power input (max – min) | 13.4 – 3.6 kW |
| Total heating power (max – min) | 12.1 – 3.3 kW |
| Efficiency (max – min) | 90 – 93.4 % |
| Pellet tank capacity | 25 kg |
| Heated volume | 340 m3 |
| Pellet consumption per hour (max – min) | 2.70 kg/h – 0.72 kg/h |
| Operating autonomy | 9.26 – 34.7 hours |
| Weight | 125 kg |
| Dimensions | 512 x 516 x 1088 mm |
| Colors | burgundy / white / graphite |
| Exhaust outlet dimensions | Ø80 mm |
| Exhaust outlet | rear |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.