Air pellet stove LUNA – 5kW
Regular price:
£1,127.66
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
0
Description
Pellet air heater:
Air heaters LUNA= are the right choice whether you need to heat a single apartment or large open spaces. It can be used to integrate an existing heating system, as well as significantly reduce consumption.
To optimize the heater's operation, quiet, powerful fans have been installed, which are responsible for faster heat distribution in the room. The primary fuel is pellet, which is easy to store. Thanks to the use of an electronic controller and equipping the pellet heater with fans that force air circulation. Hot air produced by the fireplace is constantly pushed out, which allows you to adjust the temperature to your needs.
Equipment:
- External temperature sensor
- Weekly chronothermostat
- Modulated power level regulation
- Ventilation level regulation
- Pellet dosing self-regulation
- Self-cleaning glass
- Removable ash container
- Stainless steel firebox
- Remote control (optional)
- WiFi (optional)
WARNING! The leg visible in the photo is available for an additional fee.
Technical Data:
| Model | LUNA – 5kW |
| Input heating power (max – min) | 5.6 – 2.2 kW |
| Total heating power (max – min) | 5.1 – 2.1 kW |
| Efficiency (max – min) | 90.6 – 95.9 % |
| Pellet tank capacity | 7 kg |
| Heating volume | 100 m3 |
| Pellet consumption per hour (max – min) | 1.16 kg/h – 0.46 kg/h |
| Operating autonomy | 6 – 15 hours |
| Weight | 70 kg |
| Dimensions | 700 x 280 x 700 mm |
| Colors | red / white / blue / yellow |
| Exhaust outlet dimensions | Ø80 mm |
| Exhaust outlet | top |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.