Actuator WITA SM W10 230V 120sek 10Nm DN 40-50mm
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
The electric actuator WITA SM W10 is used to drive rotary mixing valves. Thanks to modern design and excellent quality of materials used, it ensures reliable and quiet operation. Installation and removal from the valve is done without tools – just press a button. The coupling for manual adjustment activates and deactivates by pressing the unlock button. Actuator operation is signaled by LED diodes. Successor to models SM 4.6 and SM 44.6.
Fits valves: WITA H6 / H10 / Minimix / Maximix, WITA Bloc T20 / T40 / T60
Technical Data
- Torque 10 Nm
- Rotation angle 90°
- Rotation speed 2 min / 90 <°
- 2-point, 3-point or proportional operating mode
- Suitable for installation to rotary mixing valve
- Indicator of current valve position
- Indication of rotation direction by LED diodes
- Valve blockage does not cause damage to the actuator motor
- Ability to manually adjust the mixing valve to any position using a permanent coupling
- Quiet and reliable operation
- Maintenance-free
- Easy and quick installation
Technical Data
| Controller Parameters | |
| Control signal: | 2-point / 3-point |
| Supply voltage: | 230 V / 50 Hz |
| Torque: | 10 Nm, |
| Rotation time 90°: | 120 sec. |
| Rotation angle: | 90 <° |
| Type of protection: | IP42 |
| Protection class: | II |
| Temperature range: | 0–50 °C |
| Color / material: | dark gray / PC |
| Rated power: | 2.5–4 VA |
Technical data
| Weight | 1 kg |
| Power supply | 230 |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.