Accumulation tank with 2 coils LEMET 400 L
Regular price:
€1,823.10
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
Description
Buffer tanks with two LEMET coils have two sources of power because there are two coils which guarantees very fast heating of boiler water. The second coil allows, for example, to connect a solid fuel boiler to the buffer and install it in an open system, the rest of the installation works in a closed system also has the reverse, i.e. connect the buffer as a closed system if the rest of the system works in an open system. Manufacturer's warranty 60 months.
Technical data
| Height | 1700 mm |
| Amount of coils | 2 szt. |
| Coil size (top) | 1,0 m² |
| Diameter (with isolation) | 650 mm |
| Weight (without isolation) | 149 kg |
| Maximum boiler water temperature | 95 °C |
| Maximum pressure for boiler water tank | 0.3 MPa |
| Maximum temp. for solar / central heating coil | 95 °C |
| Boiler water capacity | 400 l |
| Maximum pressure for bottom coil | 0.6 MPa |
| Diameter (without isolation) | 550 mm |
| External Enclosure | skay |
| Coil size (bottom) | 1.4 m² |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.