Accumulation tank with 1 solar coil GALMET SG(B)1500 + a detachable NEODUL insulation
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Storage tanks are designed to accumulate thermal energy of water, optimal heat consumption in operation and function of traditional boilers for solid fuels such as coal, wood and others. Their usefulness is special, because boiler can always operate under optimal conditions, i.e. even at maximum temperatures then excess heat (not collected by the central heating system) can accumulate in the tank.
Advantages:
- Improvement in use of thermal energy about 40%
- Very high reduction of tar production in boiler
- High boiler efficiency
- Reduced risk of fire in chimney
- Longer lifetime of boiler (up to three times), chimney and other parts of heating system
- Simplified boiler operation because boiler operates at optimum output
- Less risk of boiling water in boiler
Warranty 60 months
The insulated tank is polyurethane foam (type 500) or demountable insulation Neodul (type 800-2000).
Tank is not suitable for hot water installations.
|
Parameter / Model |
Units |
SG(B) 500 |
SG(B) 800 |
SG(B) 1000 | SG(B) 1500 | SG(B) 2000 |
|
Capacity |
L | 444 | 702 | 853 |
1444 |
1985 |
|
ErP
|
polyurethane foam | C | - | - |
- |
- |
|
Neodul |
- | C | C | C | C | |
|
Working Pressure |
MPa | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 | 0,3 |
|
Max. working temperature |
oC |
95 | 95 | 95 | 95 | 95 |
|
Internal diameter, d |
Ø mm |
600 | 790 | 790 | 900 | 1100 |
|
External diameter, D |
Ø mm |
70 | 950 | 950 | 1100 | 1300 |
|
Height L |
mm | 1925 | 1730 | 2050 | 2700 | 2500 |
|
Height when tilting |
mm | - | 1995 | 2270 | 2920 | 2820 |
|
Coil working pressure |
MPa |
0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 | 0,6 |
|
Coil area |
m2 |
2,5 | 3 | 3,5 | 4 | 4,5 |
|
Coil capacity |
L | 17,5 | 20,9 | 24,4 | 28 | 31,5 |
|
Weight |
kg | 145 | 173 | 205 | 275 | 310 |
|
Insulation |
[-] | polyurethane foam | Neodul | Neodul | Neodul | Neodul |

|
Dimensions /Model |
j.m. |
SG(B) 500 |
SG(B) 800 |
SG(B) 1000 | SG(B) 1500 | SG(B) 2000 |
| h1 | mm | 225 | 250 | 250 | 330 | 385 |
| h2 | mm | 460 | 435 | 500 | 705 | 660 |
| h3 | mm | 620 | 570 | 570 | 915 | 800 |
| h4 | mm | 690 | 620 | 740 | 1015 | 930 |
| h5 | mm | 920 | 820 | 980 | 1325 | 1205 |
| h6 | mm | 1025 | 900 | 1100 | 1230 | 1285 |
| h7 | mm | 1155 | 1020 | 1240 | 1640 | 1480 |
| h8 | mm | 1385 | 1215 | 1485 | 1950 | 1755 |
| h9 | mm | 1615 | 1410 | 1730 | 2260 | 2025 |
Technical data
| Height | 2700 mm |
| Amount of coils | 1 szt. |
| Diameter (with isolation) | 1100 mm |
| Weight (without isolation) | 275 kg |
| Maximum boiler water temperature | 95 °C |
| Maximum pressure for boiler water tank | 0.3 MPa |
| Boiler water capacity | 1444 l |
| Diameter (without isolation) | 900 mm |
| External Enclosure | skay |
| Coil size (bottom) | 4.0 m² |
| Boiler connections | 6/4 cal |
| Central heating circuit (inlet/outlet) | 1 cal |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.