Accumulation tank with 1 coil LEMET 2000 L
Regular price:
128 327,27 Kč
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
Description
Buffer tanks with one coil are characterized by high heating power thanks to the use of a spiral coil with a large heating surface, which is a guarantee of fast water heating. Its insulation is made of polyurethane foam or removable PU sponge. Buffer is placed in an aesthetic casing available in three colours: grey, red, dark blue. Thanks to the use of a spiral coil, it is possible to connect a solar set to the system, but it is worth remembering that as a closed system it cannot be installed if the system is open and not filled with glycol. Just filling with glycol allows the system to work in temperatures from -15 to approx. 120 degrees Celsius without the risk of boiling and freezing this liquid and also does not allow to mix it with boiler water.
Specification
| Symbol | 16.200 B-1 | 16.300 B-1 | 16.400 B-1 | 16.500 B-1 | 16.600 B-1 | 16.800 B-1 | 16.1000 B-1 | 16.1500 B-1 | 16.2000 B-1 | ||
| Nominal capacity | L | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 2000 | |
| Tank maximum working temp. and pressure | 95 °C / 3 Bar | ||||||||||
| Coil maximum working temp. and pressure | 95 °C / 6 Bar | ||||||||||
| Insulation | PUR | Removable | |||||||||
| Weight | kg | 79 | 112 | 128 | 147 | 163 | 219 | 247 | 315 | 350 | |
| Lower coil heat | Surface | m2 | 0.9 | 1.4 | 1.4 | 1.9 | 1.9 | 2.8 | 3.4 | 3.7 | 4.3 |
| Capacity | L | 4.2 | 7.0 | 7.0 | 9.7 | 9.7 | 14.3 | 17.3 | 18.7 | 22.3 | |

| KP | Connection stub pipe | G 6/4" W/F |
| T | Input for Thermometer | G 3/4" W/F |
| OZ | Tank air went | G 6/4" W/F |
| CT | Pipe for temperature sensor | |
| ZWD | Lower coil inlet | G 1" W/F |
| PWD | Lower coil outlet | G 1” W/F |
Size Tank
| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | |
| 16.200B-0 | 1250 | 1010 | 600 | 500 | 740 | 465 | 190 | 190 | 465 | 630 | 740 |
| 16.300B-0 | 1560 | 1270 | 650 | 550 | 930 | 590 | 250 | 250 | 590 | 665 | 930 |
| 16.400B-0 | 1700 | 1400 | 650 | 550 | 1020 | 640 | 260 | 260 | 640 | 900 | 1020 |
| 16.500B-0 | 1770 | 1495 | 810 | 650 | 1075 | 655 | 240 | 240 | 655 | 910 | 1075 |
| 16.600B-0 | 2070 | 1795 | 810 | 650 | 1280 | 760 | 240 | 240 | 760 | 910 | 1280 |
| 16.800B-0 | 1890 | 1589 | 960 | 800 | 1156 | 723 | 290 | 290 | 723 | 1040 | 1156 |
| 16.1000B-0 | 2180 | 1750 | 960 | 800 | 1255 | 760 | 260 | 260 | 760 | 1160 | 1240 |
| 16.1500B-0 | 2220 | 1853 | 1200 | 1000 | 1337 | 821 | 305 | 305 | 821 | 1255 | 1337 |
| 16.2000B-0 | 1990 | 1588 | 1400 | 1200 | 1172 | 756 | 340 | 340 | 756 | 890 | 1172 |
Technical data
| Height | 1990 mm |
| Amount of coils | 1 szt. |
| Diameter (with isolation) | 1400 mm |
| Weight (without isolation) | 350 kg |
| Maximum boiler water temperature | 95 °C |
| Maximum pressure for boiler water tank | 0.3 MPa |
| Maximum temp. for solar / central heating coil | 95 °C |
| Boiler water capacity | 2000 l |
| Diameter (without isolation) | 1200 mm |
| External Enclosure | skay |
| Coil size (bottom) | 4.3 m² |
| Coil capacity (bottom) | 22.3 l |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.