Accumulation tank with 1 coil LEMET 200 L
Regular price:
£879.36
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
Description
Buffer tanks with one coil are characterized by high heating power thanks to the use of a spiral coil with a large heating surface, which is a guarantee of fast water heating. Its insulation is made of polyurethane foam or removable PU sponge. Buffer is placed in an aesthetic casing available in three colours: grey, red, dark blue. Thanks to the use of a spiral coil, it is possible to connect a solar set to the system, but it is worth remembering that as a closed system it cannot be installed if the system is open and not filled with glycol. Just filling with glycol allows the system to work in temperatures from -15 to approx. 120 degrees Celsius without the risk of boiling and freezing this liquid and also does not allow to mix it with boiler water.
Specification
| Symbol | 16.200 B-1 | 16.300 B-1 | 16.400 B-1 | 16.500 B-1 | 16.600 B-1 | 16.800 B-1 | 16.1000 B-1 | 16.1500 B-1 | 16.2000 B-1 | ||
| Nominal capacity | L | 200 | 300 | 400 | 500 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 2000 | |
| Tank maximum working temp. and pressure | 95 °C / 3 Bar | ||||||||||
| Coil maximum working temp. and pressure | 95 °C / 6 Bar | ||||||||||
| Insulation | PUR | Removable | |||||||||
| Weight | kg | 79 | 112 | 128 | 147 | 163 | 219 | 247 | 315 | 350 | |
| Lower coil heat | Surface | m2 | 0.9 | 1.4 | 1.4 | 1.9 | 1.9 | 2.8 | 3.4 | 3.7 | 4.3 |
| Capacity | L | 4.2 | 7.0 | 7.0 | 9.7 | 9.7 | 14.3 | 17.3 | 18.7 | 22.3 | |

| KP | Connection stub pipe | G 6/4" W/F |
| T | Input for Thermometer | G 3/4" W/F |
| OZ | Tank air went | G 6/4" W/F |
| CT | Pipe for temperature sensor | |
| ZWD | Lower coil inlet | G 1" W/F |
| PWD | Lower coil outlet | G 1” W/F |
Size Tank
| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | |
| 16.200B-0 | 1250 | 1010 | 600 | 500 | 740 | 465 | 190 | 190 | 465 | 630 | 740 |
| 16.300B-0 | 1560 | 1270 | 650 | 550 | 930 | 590 | 250 | 250 | 590 | 665 | 930 |
| 16.400B-0 | 1700 | 1400 | 650 | 550 | 1020 | 640 | 260 | 260 | 640 | 900 | 1020 |
| 16.500B-0 | 1770 | 1495 | 810 | 650 | 1075 | 655 | 240 | 240 | 655 | 910 | 1075 |
| 16.600B-0 | 2070 | 1795 | 810 | 650 | 1280 | 760 | 240 | 240 | 760 | 910 | 1280 |
| 16.800B-0 | 1890 | 1589 | 960 | 800 | 1156 | 723 | 290 | 290 | 723 | 1040 | 1156 |
| 16.1000B-0 | 2180 | 1750 | 960 | 800 | 1255 | 760 | 260 | 260 | 760 | 1160 | 1240 |
| 16.1500B-0 | 2220 | 1853 | 1200 | 1000 | 1337 | 821 | 305 | 305 | 821 | 1255 | 1337 |
| 16.2000B-0 | 1990 | 1588 | 1400 | 1200 | 1172 | 756 | 340 | 340 | 756 | 890 | 1172 |
Technical data
| Height | 1250 mm |
| Amount of coils | 1 szt. |
| Diameter (with isolation) | 600 mm |
| Weight (without isolation) | 79 kg |
| Maximum boiler water temperature | 95 °C |
| Maximum pressure for boiler water tank | 0.3 MPa |
| Maximum temp. for solar / central heating coil | 95 °C |
| Boiler water capacity | 200 l |
| Maximum pressure for bottom coil | 0.6 MPa |
| Diameter (without isolation) | 500 mm |
| External Enclosure | skay |
| Coil size (bottom) | 0,9 m² |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.