Boiler for pellets EG-PELLET MINI 35
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
The EG PELLET MINI boiler is a modern pellet boiler with a proven, universal design developed by the manufacturer for over 10 years. Thousands of devices installed and operating in home boiler rooms confirm the quality and functionality of this device. It features a unique design and a well-thought-out heat exchanger construction based on a vertical flame tube arrangement with an integrated cleaning system. A microprocessor controller from ESTYMA is responsible for the effective operation of the device and the fuel combustion process, ensuring proper operation of the device components as well as the correct operation of the heating installation elements.
Standard boiler equipment:
- Boiler regulator controlling 2 circulation pumps (heating and domestic hot water) and mixing valve actuator as well as boiler pump
- PELLETIX II MC burner
- Ignition system
- Manual heat exchanger cleaning system
- Blower fan
- Freestanding pellet tank with a capacity of 300 optionally 700 or 1100 liters with a feeder 1.5 m long
Advantages:
- High device efficiency >90%
- Innovative heat exchanger cleaning system
- Modern appearance
- Compact design
- Possibility of installing the burner on the right or left side of the boiler
- Advanced control
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 35 kW |
| Efficiency | 90 % |
| Size of heated surface | 400 m² |
| Ecodesign | + |
| Height | 1830 mm |
| Width | 845 mm |
| Depth | 705 mm |
| Outlet and inlet size | 5/4 G |
| Min. chimney height | 5 m |
| Required chimney draught | 10-20 Pa |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.