Boiler for pellets Defro SMART EKOPELL 28
Regular price:
25 572,00 zł
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
Description
Automatic pellet boiler Defro Smart Ekopell has a reinforced construction and a built-in cooling coil enabling safe operation in a closed circuit. The pellet burner was made from the best materials, has an automatic cleaning function and two igniters as standard (Twin Spark System). The boiler is equipped with an innovative controller with a color touch display controlling 6 pumps. It also has high efficiency reaching 90%. The boiler tank has a fuel reserve sensor, when the fuel level is minimal, the boiler operation is stopped, and after refueling, ignition occurs automatically.
Standard Equipment:
- APC 3 ADAPTIVE CONTROL controller,
- ADAPTIVE CONTROL operation,
- Internet module,
- leveling feet,
- igniter,
- exhaust fan,
- mechanical heat exchanger cleaning system,
- boiler adapted for installation in a closed circuit (optional for additional fee),
- pellet burner with automatic cleaning function,
- blower fan,
- exhaust gas swirlers (economizers),
- ash drawer,
- chimney extension with damper,
- fuel tank,
- fuel supply system with burner,
- BVTS thermostatic valve,
- cooling coil.
Optional Equipment (additional fee):
- GSM module,
- WIFI internet module,
- DEFRO SPK Lux room controller,
- DEFRO MZ module,
- SPK Lux wireless controller,
- wireless RS communication kit
- DK LOGIC 100 controller.
CONTROLLER - APC 3 ADAPTIVE CONTROL

FUNCTIONS PERFORMED BY THE CONTROLLER:
- innovative ADAPTIVE Control operation using a turbine flow meter ensuring optimal selection of fan and feeder operation parameters;
- boiler ignition and shutdown occurs automatically;
- igniter control;
- control of blower fan, exhaust fan and feeder;
- control of central heating, domestic hot water, additional and two valve pumps;
- control of additional device;
- control of two mixing valves;
- fuel level sensor and fuel consumption measurement – protects against complete emptying of the fuel supply system;
- option to set daily boiler operation;
- weekly boiler, domestic hot water and valve temperature control;
- weather-dependent control;
- Internet module (included) enables changing boiler operation and control parameters (access to user and service menu, ability to remotely ignite and shut down the boiler);
- compatibility with room controller with traditional (two-state) communication or equipped with RS communication – SPK LUX;
- option to connect DEFRO GSM module (control via mobile phone);
- option to connect two additional valve control modules (e.g.: DEFRO MZ) – enables control of two additional valves.
| Specification / Boiler Type | Unit | 12 | 16 | 20 | 24 | 28 | 38 |
| Nominal Power | [kW] | 12 | 16 | 20 | 24 | 28 | 38 |
| Power Range | [kW] | 3.6 - 12 | 4.8 - 16 | 6.0 - 20 | 7.2 - 24 | 8.4 - 28 | 11.4 - 38 |
| Boiler Class per PN-EN 303-5 | [-] | 5 | |||||
| Ecodesign | YES | YES | YES | YES | YES | YES | |
| Heating Surface Area | [m2] | 1.6 | 1.8 | 2.2 | 2.6 | 3.2 | 3.6 |
| Heat Released to Surroundings | [kW] | 0.29 | 0.38 | 0.48 | 0.58 | 0.67 | 0.91 |
| Area of Heated Rooms | [m2] | up to 120 | up to 160 | up to 200 | up to 240 | up to 280 | up to 380 |
| Primary Fuel | [-] | wood sawdust pellet - pellet Ø6 - 8mm | |||||
| Fuel Class | [-] | biogenic fuel - C1 | |||||
| Fuel Tank Capacity | [kg] | 195 | |||||
| Fuel Consumption | [kg/h] | 2.7 | 3.6 | 4.5 | 5.4 | 6.3 | 8.5 |
| Optimal Thermal Efficiency | [%] | 88.3-90.1 | |||||
| Max. Allowable Working Pressure | [bar] | 2.5 | |||||
| Required Flue Draft | [mbar] | 0.20 | 0.22 | 0.24 | 0.26 | 0.28 | 0.29 |
| Flue Gas Temperature at nominal power at minimum power |
[ºC] [ºC] |
100 - 119 63 - 64 |
|||||
| Flue Gas Mass Flow at nominal power at minimum power |
[g/s] [g/s] |
8.0 3.8 |
10.4 4.6 |
12.9 5.3 |
15.3 6.1 |
17.7 6.9 |
23.8 8.8 |
| Water Temperature at Supply min./max | [ºC] | 65 / 80 | |||||
| Water Temperature at Return min. | [ºC] | 55 | |||||
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 28 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 127 mm |
| Weight | 493 kg |
| Efficiency | 88.3 - 90.1 % |
| Size of heated surface | 280 m² |
| Ecodesign | + |
| Height | 1348 mm |
| Width | 1232 mm |
| Depth | 1285 mm |
| Outlet and inlet size | 6/4 G |
| Min. chimney height | 8 m |
| Required chimney draught | 28 Pa |
| Silo volume | 195 dm³ |
| Max working pressure | 2.5 bar |
| Depth with exhaust pipe | 1568 mm |
| Width without hopper | 577 mm |
| Boiler heating surface | 3,2 m² |
| Min. chimney diameter | 180 mm |
| Clean Air Program | tak |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.