Boiler for coal 5-25mm PROSAT WE - 5 class -20 kW with feeder on left side
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Boiler Class 5 PROSAT WE 20 kW - this is an ecological boiler meeting Class 5 standards in accordance with PN-EN 303/5 2012, with an automatic fuel dosing system - ecoal. The boiler is adapted to work in open central heating systems. A microprocessor temperature controller manages the entire combustion process as well as the operation of central heating and domestic hot water pumps. Boiler maintenance is limited to refueling in the tank, removing ash from the ash pan, and periodic cleaning of the convection exchanger channels from soot.
Key information:
- high thermal efficiency 90%
- Class 5 certificate
- 5 years warranty
- boiler exchanger made of 6 mm sheet metal
- simple boiler operation and cleaning
- large cleaning openings
- fully automatic boiler operation
- controller: Tech ST37 RS
- possibility of expanding controller functions (paid options)
- boiler safety features (auger sensor, thermostat, feeder pin)
Functions performed by the ST-480 controller:
- fan and screw or piston feeder control
- heating pump control
- domestic hot water pump control
- floor heating pump control
- circulation pump control
- mixing valve actuator control
- possibility of connecting a room regulator with RS or traditional communication
- possibility of connecting ST-65 GSM module
- possibility of connecting ST-505 ETHERNET module
- possibility of controlling two valves using additional ST-61 v4 or ST-431n modules
ST-480 controller equipment:
- large graphic display facilitating controller operation
- heating temperature sensor
- domestic hot water and floor heating temperature sensor
- valve and return temperature sensor
- external temperature sensor (wireless)
- feeder temperature sensor (safety device)
- has temperature protection (thermostat)
- power cable
- pump power cables
- single-module panel housing for boiler installation or metal housing
Functions performed by the ST-37 controller:
- heating pump control
- domestic hot water pump control
- fan and screw or piston feeder control
- possibility of connecting ST-65 GSM module
- possibility of connecting ST-505 Ethernet module
- possibility of connecting a room regulator with RS or traditional communication
- possibility of controlling two valves using additional ST-61 v4 or ST-431N modules
ST-37 controller equipment:
- LCD display
- heating, domestic hot water and feeder temperature sensor (safety device)
- has thermal protection (thermostat)
- panel housing for boiler installation or in metal housing
| Boiler type | unit | PROSAT WE 20 kW |
| Nominal heat output for coal | kW | 20 |
| Heat output range for coal | kW | 6.0-20 |
| Boiler heating surface | m2 | 2.2 |
| Boiler water capacity | l | 77 |
| Heated area size | m2 | up to 200 |
| Boiler class according to PN-EN 303-5: 2012 | 5 | |
| Efficiency | % | 89.0 - 90.0 |
| Tank chamber capacity | dm3 | 180 |
| Fuel burndown time at nominal output | h | 42 |
| Max operating temperature (supply) | ºC | 85 |
| Min operating temperature (return) | ºC | 60 |
| Flue gas temperature nominal output | ºC | 170 -185 |
| Flue gas temperature minimum output | ºC | 92 - 110 |
| Maximum allowable working pressure | Mpa | 0.15 |
| Test pressure | Mpa | 0.3 |
| Required draft | mbar | 0.2 |
| Flow resistance (10K) | mbar | 2.2 - 4.0 |
| Chimney opening cross-section min. | cm2 | 230 |
| Minimum chimney height | m | 6 |
| Flue collar diameter Ø | mm | 160 |
| Boiler mass (+/- 5%) | kg | 380 |
| Fuel: Hard coal | ecoal grade type 31 or 31.1 granulation 5-25mm, designation a |
|
| Diameter of supply and return connector | G | 1 1/2" |
| Diameter of drain connector | G | 1/2" |
| Power supply | V/Hz | ~230 V / 50 Hz / 6.3 A |
| Power consumption | W | 180 |
| Energy consumption in standby mode | W | 11 |
| Noise emission | dB | 45.5 |
| Depth | mm | 945 |
| Width | mm | 1190 |
| Height | mm | 1260 |
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 20 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 160 mm |
| Weight | 380 kg |
| Efficiency | 90 % |
| Size of heated surface | 200 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1260 mm |
| Width | 1190 mm |
| Depth | 945 mm |
| Minimum chimney section | 230 cm² |
| Outlet and inlet size | 1 1/2 G |
| Flue gas temperature | 170 - 185 °C |
| Warranty | 60 mies. |
| Power supply | ~230 V / 50 Hz / 6,3 A |
| Min. chimney height | 6 m |
| Required chimney draught | 20 Pa |
| Silo volume | 180 dm³ |
| Max working pressure | 1.5 bar |
| Exhaust pipe distance measured from the floor to its axis. | 1151 mm |
| thickness of steel | 6 mm |
| Boiler heating surface | 2.2 m² |
| Slow combustion | 42 h |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.