Air pellet stove VENERE – 8kW
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
Pellet air stove:
Air stoves VENERE are the right choice whether you need to heat a single apartment or large open spaces. It can be used to integrate an existing heating system as well as significantly reduce consumption.
To optimize the operation of the stove, quiet, powerful fans have been installed, which are responsible for faster heat distribution in the room. The basic fuel is pellet, which is easy to store. Thanks to the use of an electronic controller and equipping the pellet stove with fans forcing air circulation. Hot air produced by the fireplace is constantly pushed out, which allows you to adjust the temperature to your own needs.
Equipment:
- External temperature sensor
- Weekly chronothermostat
- Modulated power level regulation
- Ventilation level regulation
- Pellet dosage auto-regulation
- Self-cleaning glass
- Removable ash container
- Stainless steel firebox
- Remote control (optional)
- WiFi (optional)
Technical Data:
| Model | VENERE – 8kW |
| Heating power input (max – min) | 8.8 – 2.5 kW |
| Total heating power (max – min) | 8.0 – 2.4 kW |
| Efficiency (max – min) | 91.6 – 95.9 % |
| Pellet tank capacity | 13 kg |
| Heatable volume | 220 m3 |
| Pellet consumption per hour (max – min) | 1.80 kg/h – 0.52 kg/h |
| Working autonomy | 7.2 – 25 hours |
| Weight | 112 kg |
| Dimensions | 900 x 320 x 835 mm |
| Colors | burgundy / white |
| Flue outlet dimensions | Ø80 mm |
| Flue outlet | side / rear / top |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.