0
Zabezpieczenie kotła w układzie zamkniętym

Zabezpieczenie kotła w układzie zamkniętym

Jeśli mamy możliwość zamontowania kotła w systemie zamkniętym to warto takie rozwiązanie wybrać. Niezbędne będzie jednak prawidłowe zabezpieczenie kotła oraz instalacji przed nadmiernym ciśnieniem oraz zagotowaniem wody.

Jak należy zabezpieczyć kocioł i instalacje w układzie zamkniętym?

1. W obiegu zamkniętym nie stosuje się naczynia otwartego, lecz tzw. naczynie przeponowe. Naczynie wzbiorcze przeponowe należy dobrać na podstawie ilości wody w instalacji c.o. (na poziomie ok. 12% ilości całkowitej wody w c.o.).

2. Zamontować należy także zawór bezpieczeństwa:
- 1,5 bar dla kotłów o mocy do 65 kW,
- 2 bar dla kotłów o mocy od 65 kW do 78 kW.
Instalację warto zabezpieczyć stosując dwa zawory bezpieczeństwa. Na zasilaniu zalecamy montaż grupy bezpieczeństwa (zawór bezpieczeństwa + odpowietrznik + manometr), a na powrocie samego zaworu bezpieczeństwa.

3. Instalacja musi posiadać jeszcze zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła. Stosuje się jedno z dwóch poniższych rozwiązań:
a) Wężownica schładzająca wraz z zaworem jednofunkcyjnym (schładza całą instalację gdy temperatura przekroczy 97 stopni Celsjusza, nie dopuszcza wody do instalacji). W niektórych kotłach wężownica schładzająca jest już wbudowana w kocioł np. Atmos, Orlan Super, za opłatą: Dakon Dor, Ogniwo S6WC 12,6-20kW. W innych kotłach stalowych oraz we wszystkich kotłach żeliwnych wężownica musi zostać wpięta w instalację jako osobny element. Najczęściej stosowane zawory jednofunkcyjne to Danfoss BVTS, Watts STS-20.
b) Zawór dwufunkcyjny (dopuszcza zimnej wody do powrotu kotła i odpuszcza gorącą wodę z zasilania kotła). To rozwiązanie stosowane jest z reguły dla większych kotłów, np. o mocy powyżej 50kW, dla których zewnętrzna wężownica schładzająca nie byłaby wystarczająca. Najczęściej stosowane zawory dwufunkcyjne to Regulus DBV-1, Syr 5067 oraz Caleffi 544.

 

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej.