Kontakt:  📞 +48 32 415 31 65📱 +48 695 11 88 05
Sprzedajemy od 1984
Kotly.com.pl
0
Zbiornik akumulacyjny

Zbiornik akumulacyjny

Wąż w zasobniku - dobre połączenie z buforem

Zbiornik akumulacyjny, czyli potocznie mówiąc bufor, w połączeniu z kotłem na paliwo stałe czy z kominkiem z płaszczem wodnym spełnia bardzo ważne funkcje. Jest akumulatorem ciepła, który przy odpowiednio dobranej pojemności do mocy kotła czy kominka pozwala na jego prawidłową pracę.

 

Większość inwestorów "szuka" oszczędności nie tylko przy budowie domu, ale również w późniejszym jego użytkowaniu. Oczekując niskich kosztów eksploatacyjnych, montują kocioł na paliwo stałe, kominek z płaszczem wodnym przestarzałymi sposobami, np. łącząc kocioł tylko z instalacją c.o. Brak zbiornika akumulacyjnego, a do tego odpowiedniej armatury, niezastosowanie systemu bezpiecznej grawitacji to tylko pozorne oszczędności przy eksploatacji tego typu urządzeń. Na co dzień użytkownicy narażeni są na zagrożenia złej pracy urządzeń grzewczych w wyniku powyższego połączenia. Jednym z często spotykanych zagrożeń jest brak prądu lub awaria pompy obiegowej. Są to sytuacje nieprzewidywalne i bardzo niebezpieczne, kiedy kocioł czy kominek mamy podłączony starym sposobem. W tej sytuacji dochodzi do zagotowania się wody oraz przegrzania urządzenia. Co gorsza może dojść do "rozerwania" instalacji c.o., które spowoduje zalanie domu i dodatkowe szkody. Aby uniknąć tego typu zagrożeń, większość użytkowników eksploatuje kocioł na paliwo stałe na niskich temperaturach. Przyjęło się również powszechnie, że kocioł, który pracuje na niskich temperaturach, np. 50°C, spala mniej opału. Przy takich niskich parametrach spalanie opału jest o połowę słabsze, a kiedy dodatkowo dostaje się mokre paliwo - spala go dwukrotnie więcej. Tak naprawdę kocioł, który pracuje w niskich temperaturach (50°C), nie do końca spala całe paliwo, czyli szlakuje, płomiennice się zaklejają, a komin wymaga częstszego czyszczenia. Oszczędności brak, jak również ciepłej wody.

 

Po co ten zbiornik akumulacyjny? Zbiornik akumulacyjny, czyli potocznie mówiąc bufor, w połączeniu z kotłem na paliwo stałe czy z kominkiem z płaszczem wodnym spełnia bardzo ważne funkcje. Jest akumulatorem ciepła, który przy odpowiednio dobranej pojemności do mocy kotła czy kominka pozwala na jego prawidłową pracę. To znaczy, że kocioł na paliwo stałe czy kominek z płaszczem wodnym dopiero przy stałej temperaturze pracy 70/80°C osiągają swoją: nominalną moc, maksymalną sprawność, długą żywotność. Dzięki takiej pracy osiągamy jak najlepsze parametry spalania węgla, miału czy drewna, co przekłada się na niższe zużycie opału nawet do 30%. Dodatkowo bufor jest doskonałym stabilizatorem temperatury pomiędzy kotłem a instalacją c.o. Przy prawidłowym połączeniu kotła z buforem możemy kocioł zabezpieczyć przed przegrzaniem, stosując SBG - system bezpiecznej grawitacji. Mamy możliwość akumulacji wszystkich nadwyżek ciepła, które wyprodukuje dane źródło ciepła do dalszej dystrybucji, kiedy źródło ciepła nie pracuje. Przy kotle na paliwo stałe, kominku z płaszczem wodnym dla naszych oszczędności niezbędny jest bufor z wężownicą, który pracuje jako zbiornik akumulacyjny i jednocześnie w sposób przepływowy produkuje ciepłą wodę bez ograniczeń (non stop, 16 I/min), bez dodatkowego zakupu zasobnika c.w.u. czy podgrzewacza elektrycznego.

 

Przy technologii przepływowego ogrzewania wody użytkowej inwestor nie wymienia katody, anody, nie stosuje przegrzewania wody do temperatury 70°C, by uniknąć rozwoju bakterii Legionella. Łącząc kocioł na paliwo stałe lub kominek z płaszczem wodnym z pojemnościowym wielofunkcyjnym wymiennikiem ciepła z wężownicą do przepływowego ogrzewania c.w.u., uzyskujemy realne oszczędności opału i komfortu ciepłej wody.

zbiorniki akumulacyjnej w połączeniu z kotłem na paliwo stałeJacek Krzeszowiak
Źrodło:
"Magazyn Instalatora"
http://www.instalator.pl
Marzec 2011

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej.