Kontakt:  📞 +48 32 415 31 65📱 +48 695 11 88 05
Sprzedajemy od 1984
Kotly.com.pl
0
Pompy ciepła

Pompy ciepła

Urządzenia do przygotowania c.w.u.

Galmet


 

 

Jednym z głównych czynników decydu- jącym o wyborze urządzenia do przygotowania c.w.u., jest szybkość jej przygotowania. Aby ułatwić decyzję co do wyboru, pragniemy przedstawić kilka produktów polskiego producenta - firmy Galmet. 30-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń grzewczych to gwarancja jakości. Ale Galmet to nie tylko produkcja, ale także doradztwo, transport oraz własny serwis fabryczny. Pompy ciepła cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ dostarczają czystą energię, którą pobierają z odnawialnych zasobów środowiska naturalnego. Zdecydowanie się np. na pompę ciepła w systemie ziemia-woda pozwala obniżyć koszty ogrzania budynku mieszkalnego nawet do 70% w stosunku do innych źródeł energii, np. ogrzewania elektrycznego. Zaletą pomp ciepła jest wygoda użytkowania przez cały rok. Ciepło wytwarzane przez pompę ciepła ogrzewa budynek i/lub ciepłą wodę użytkową. W naszym asortymencie posiadamy pompy ciepła różnych typów.

 

 

Z powietrza do wody
Pompa ciepła powietrze-woda EASY AIR small GTEasy Air Small 2 GT typu powietrze-woda, montowana wewnątrz budynku, służy doprzygotowania ciepłej wody użytkowej. Zaletą pompy jest praktycznie brak kosztów instalacji; pompę podłączamy bezpośrednio do pracującego już zbiornika istniejącej instalacji. Nie wymaga ona wykonania dolnego źródła ciepła (w postaci odwiertu czy kolektora poziomego). Pompa Easy Air Small stanowi doskonałą alternatywę dla np. kolektora słonecznego.


 

EasyAir 2 GT z 1Pompa ciepła Easy Air 2 GT typu powietrze-woda posiada w swojej obudowie zasobnik c.w.u. o pojemności 250 l, a więc może pracować samodzielnie (niezależnie od instalacji działającej w budynku). Standardowo jest wyposażona w grzałkę elektryczną 2 kW (do wykorzystania w okresach wzmożonego zapotrzebowania) i wężownicę umożliwiającą podłączenie do istniejącej instalacji, np. z kotłem c.o. lub z systemem solarnym. W ofercie jest także zbiornik z dwiema wężownicami. Dzięki tej pompie ciepła mamy możliwość wykorzystania 3 niezależnych źródeł ciepła do przygotowania c.w.u. (pompa, grzałka, kocioł – Easy Air z jedną wężownicą) oraz 4 źródeł ciepła (Easy Air z dwiema wężownicami). Pompy te nadają się do montażu zarówno w budynkach nowo budowanych, jak i odnawianych. Podgrzewają wodę do temperatury 55oC.

Air Max pompy ciepła typu powietrze-woda z jednostką zewnętrzną jest to bardzo wydajne i opłacalne źródło ciepła, które może służyć do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Instalacja tego typu pompy jest prosta i tańsza w przeciwieństwie do pomp gruntowych (nie wiąże się z koniecznością wykonywania odwiertów ani układania w ziemi kolektorów). Zaletą tej pompy jest cicha praca dzięki systemowi antywibracyjnemu, co pozwala na montaż pompy w obszarach gęściej zaludnionych (tj. nie trzeba się martwić o hałas przeszkadzający sąsiadom) oraz łatwy montaż. Instalowana jest na zewnątrz budynku - nie wymaga specjalnego pomieszczenia. Dodatkowym źródłem energii jest wbudowana grzałka elektryczna, która wspomaga pracę pompy przy ekstremalnie niskich temperaturach lub w okresach wzmożonego zapotrzebowania na ciepło.


 

Z ziemi do wody
Pompa ciepła typu ziemia-woda New MiniLand GT jest to gotowe urządzenie kompaktowe do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynków. Jest to urządzenie, które z powodzeniem może być jedynym źródłem ciepła w budynku, nie potrzebuje żadnego dodatkowego „wspomagania”. Pompa ciepła w standardowym wyposażeniu posiada pompę obiegową dolnego oraz górnego źródła, czujnik automatyki pogodowej oraz grzałkę elektryczną. Pompa idealnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, przy którym wartości średnioroczne COP (współczynnik przyrostu mocy) mogą osiągać wartość powyżej 4, czyli za jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej służącej do napędu sprężarki otrzymujemy 4 kW energii cieplnej do ogrzania budynku.


 

W ofercie dostępna jest także pompa ciepła typu ziemia-woda New ML Compact GT. Posiada ona parametry techniczne zbliżone do New MiniLand, ale jej dodatkowym atutem jest zbiornik o pojemności 180 l, zintegrowany z pompą ciepła w jednej obudowie.


 

 

Ze Słońca też można
Kolektory słoneczne, wykorzystując promieniowanie słoneczne, ogrzewają prawie za darmo ciepłą wodę użytkową. Przyjmuje się, że instalacja solarna ma pokrywać 60-70% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Aby instalacja solarna spełniała swoją rolę, należy ustalić ilość osób zamieszkujących dany budynek.


 

Spośród systemów solarnych, które posiadamy w swoim asortymencie, wyróżniamy:

- systemy z kolektorami próżniowymi,

- systemy z kolektorami płaskimi.

 

Kolektory próżniowe są nowsze technologicznie. W tych kolektorach system zbudowany jest z kilku do kilkudziesięciu pionowych rur połączonych z kolektorem zbiorczym. Próżnia jest doskonałym izolatorem ciepła, a dzięki temu uzyskujemy doskonałą wydajność całego systemu, bez zbędnych strat energii. Wydajność cieplna kolektorów próżniowych jest w okresach wiosennych i jesiennych do 30% większa niż kolektorów płaskich. Ich największą zaletą jest wysokość temperatury, jaką uzyskują. Sprawdzają się także do ogrzewania wody w basenie.


 

Jeśli chodzi o kolektory płaskie, to głównym elementem jest tu płaski absorber, którego płyta wykonana jest z blachy miedzianej pokrytej wysoko selektywną, ceramiczną powłoką zapewniającą wysoki stopień absorpcji promieniowania słonecznego (a co za tym idzie - uzyskanie dużej sprawności instalacji solarnej). Dzięki zastosowaniu izolacji cieplnej wykonanej z wełny mineralnej o niskim przewodnictwie cieplnym można zminimalizować straty ciepła. Prosta konstrukcja, duża wytrzymałość na uszkodzenia (nasze kolektory przeszły test najeżdżającego na nie samochodu!) to atuty kolektora płaskiego.


 

Dobór właściwego źródła przygotowania c.w.u. jest trudnym przedsięwzięciem, dlatego powinien być dobrze przemyślany.


 

 

Daniel Biłka
Źrodło:
"Magazyn Instalatora"
http://www.instalator.pl
Marzec 2012

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej.