Kontakt:  📞 +48 32 415 31 65📱 +48 695 11 88 05
Sprzedajemy od 1984
Kotly.com.pl
0
Nagrzewnica wodna

Nagrzewnica wodna

Nagrzewnice Wodne

 

W poszukiwaniu nowych rozwiązań technologicznych w ogrzewnictwie wielkokubaturowym konstruktorzy i projektanci prześcigają się w tworzeniu coraz to nowszych metod. Popularnym rozwiązaniem, z powodzeniem stosowanym na naszym rynku, jest aparat grzewczo-wentylacyjny (nagrzewnica wodna). Jego wszechstronne zastosowanie i nieskomplikowana budowa spowodowały bardzo duże zapotrzebowanie na rynku. W tym temacie technolodzy opracowali kilka rozwiązań zarówno w funkcjonalności, jak i budowie zewnętrznej nagrzewnicy.

Standardowa, znana od lat nagrzewnica wykonana jest z blachy galwanizowanej, jednakże trendy skłoniły do stworzenia nowego designu z tworzywa sztucznego. Idąc dalej tropem zmian, stworzono również konsolę obrotową. Pracująca na powietrzu obiegowym nagrzewnica została doposażona w komorę mieszania powietrza, co umożliwiło pracę na powietrzu obiegowym zamkniętym oraz powietrzu świeżym czerpanym i mieszanym w komorze mieszania.

Aparat grzewczy stał się polem do popisu dla wielorakości zastosowań, nie tylko w środowisku neutralnym, ale również środowisku agresywnym przez zastosowanie innej, np. kwasoodpornej, obudowy, bloku lamelowego ze stali nierdzewnej oraz przeciwwybuchowego wentylatora. Również jego funkcjonalność została powiększona nie tylko o grzanie, ale również chłodzenie w okresach letnich poprzez zastosowanie glikolu jako czynnika chłodząco-grzewczego. Jak zdążyli Państwo zauważyć, aparat grzewczy dość mocno zarysował swoją pozycję na rynku instalacyjnym, w porównaniu zatem z płytami - promiennikami grzewczymi - jego funkcjonalność i wielorakość zastosowania jest dość duża i tym samym znajduje on dużą rzeszą zwolenników.

Trudno jednoznacznie stwierdzić wyższość jednego urządzenia nad drugim. Poszukujący klient rozważa każdą alternatywą, biorąc pod uwagą wszystkie czynniki związane z zakupem.

Promienniki wodne to urządzenia wykonane z płyt, umieszczane są pod sufitem bądź na ścianach i ich funkcjonalność ogranicza się do pracy w jednej płaszczyźnie, bez możliwości regulacji położenia płyty. Ciepłe powietrze skupione i oddawane być może odbywa się w większej ciszy i komforcie otoczenia, niższej prędkości powietrza. System ten porównywalny będzie do systemu klimatyzacji, jednakże zwolenników tej formy ogrzewania jest znaczniej mniej wśród poszukujących nowatorskich rozwiązań. Problemem może okazać się wielkość płyty promiennika i jej umieszczenie. Często zdarza się, że w strefie sufitowej są umieszczone destryfikatory powietrza, co automatycznie uniemożliwia zawieszenie promienników w tym miejscu.

Promienniki w trzech wielkościach pozwalają, podobnie jak aparaty grzewcze, na możliwość dobierania odpowiedniego modelu do wielkości pomieszczenia, jednakże w przypadku nagrzewnic można zwiększać/zmniejszać ilość, zawieszając w dowolnym miejscu/punkcie wybranym przez inwestora. Użyteczność obu form ogrzewania uzależniona jest od specyfiki pomieszczenia, jednak wydajniejsze, wygodniejsze i prostsze w zastosowaniu wydają się być aparaty grzewcze.

Julita Schwarz, Bart Import Poland
Źródło:
„Magazyn Instalatora”
http://www.instalator.pl
Luty 2011

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej.