Laddomat 21-60 z pompą elektroniczną - R32, 72°C
Laddomat 21-60 z pompą elektroniczną ma za zadanie:
-
przy rozpalaniu kotła umożliwić szybkie osiągnięcie wysokiej temperatury roboczej w kotle.
-
podczas ładowania podgrzać zimną wodę na dnie kotła, tak aby kocioł nie rdzewiał w wyniku procesów korozyjnych.
-
zapewnić wysoką i stałą temperaturą w zbiorniku oraz niski przepływ w celu osiągnięcia optymalnego uwarstwienia w kotle.
-
po zakończonym opalaniu odprowadzić ciepło do zbiornika akumulacyjnego.
-
w przypadku przerwy w dostawie prądu lub zatrzymania pompy odprowadzić ciepło z kotła do zbiornika akumulacyjnego dzięki wbudowanemu systemowi cyrkulacji grawitacyjnej.
Laddomat 21-60 działa automatycznie przy założeniu, że system włączania i wyłączania pompy jest zautomatyzowany. Laddomat nie wymaga szczególnego dozoru lub serwisu.
Opis funkcji
Rozpalanie kotła
W celu zapewnienia wysokiego poziomu działania i niskiej emisji spalin, bardzo ważne jest, aby kocioł szybko osiągnął wysoką temperaturę roboczą. Stanie się tak, jeżeli pompa cyrkulacyjna zostanie uruchomiona niezwłocznie po rozpoczęciu rozpalania. W ten sposób przeciwdziała się niepotrzebnemu ochłodzeniu kotła przez wodę z dolnej części zbiornika. Uruchomienie pompy może nastąpić na trzy różne sposoby, patrz str. 4. Na obrazku obok przedstawiono rozpoczęcie opalania kotła. Pompa została uruchomiona. Zawór termiczny nie zaczął się jeszcze otwierać. Stożek na automatycznym zaworze cyrkulacyjnym jest utrzymywany ściśle przy zbiorniku na skutek ciśnienia pompy.
Faza robocza
Kocioł osiągnął temperaturę roboczą. Zawór termiczny otworzył się i wtłacza zimną wodę ze zbiornika. Woda doprowadzana do dna zbiornika ma temp. 5-20°C przy temperaturze początkowej elementu termostatycznego. Im wyższa jest moc kotła i im wyższa jest temperatura wody wychodzącej z kotła, tym więcej zimnej wody jest doprowadzane z dna kotła. To właśnie ten czynnik powoduje, że Laddomat 21 pozwala na uzyskanie wyraźnej granicy, tzn. rozwarstwienia = ładowania zbiornika podczas rozruchu w przypadku wszystkich możliwych rodzajach kotłów.
Faza końcowa
Podczas końcowej fazy ładowania gardziel przepływu ”by-pass” w module Laddomat 21 prowadzącego do górnej części zbiornika zostaje całkowicie zamknięta. Woda odprowadzana jest w całości do zbiornika akumulacyjnego, który w ten sposób zostaje całkowicie załadowany.
Cyrkulacja przy zakończonym opalaniu
Jeżeli zainstalowany jest termostat w rurze kominowej lub podobne urządzenie, pompa zostanie wyłączona niezwłocznie po wygaszeniu ognia. Zaletą szybkiego wyłączenia pompy po wygaszeniu ognia jest to, że chłodna woda zwrotna z obwodu grzejników spływa z pomocą automatycznej cyrkulacji grawitacyjnej na dno kotła. Ciepło zmagazynowane w kotle przechodzi do górnej części zbiornika i jest wykorzystywane do ogrzewania budynku. Zatrzymanie pompy po zakończonym opalaniu, automatycznie lub ręcznie, jest ważne z jeszcze jednego powodu. W przeciwnym wypadku gorąca woda w zbiorniku wymieszałaby się z chłodną wodą zwrotną z obiegu grzejników co spowodowałoby obniżenie temperatury aż do zamknięcia zaworu termicznego. Kiedy zbiornik jest rozgrzany do temp. 90°C, a zawór termiczny zamyka się w temp. 63°C, temperatura całej zawartości zbiornika obniżyłaby się do tej temperatury, gdyby pompa nie została wyłączona.
Cyrkulacja grawitacyjna przy przerwie w dopływie prądu
Jeżeli podczas opalania pieca nastąpi przerwa w dopływie prądu, zostaje uruchomiona automatyczna cyrkulacja grawitacyjna dzięki łatwo otwierającemu się zaworowi zwrotnemu – pod warunkiem, że w zbiorniku woda jest zimniejsza niż w kotle. Automatyczna cyrkulacja grawitacyjna tworzy się na skutek różnicy w wadze pomiędzy lżejszą wodą gorącą a cięższą wodą zimną. Kiedy zbiornik jest całkowicie wypełniony aż do dna, cyrkulacja grawitacyjna jest niewielka, a kocioł mimo to może wrzeć. Wrzeniu można zapobiec poprzez doprowadzenie niewielkiej ilości zimnej wody bezpośrednio do dolnej części kotła za pomocą kranu służącego do napełniania systemu. W przypadku dłuższych przerw w dostawie prądu można ogrzewać cały budynek wykorzystując cyrkulację grawitacyjną, jeżeli instalacja rurowa i średnica rur zostały do tego dostosowane. Intensywność opalania musi być dopasowana do mocy, którą można przekazać do zbiornika akumulacyjnego za pomocą cyrkulacji grawitacyjnej.
Podłączenie Laddomatu do instalacji centralnego ogrzewania
Parametry
Maksymalna moc kotła | 80 kW |
Temperatura otwarcia | 72 °C |
Podłączenie | 3 x R32 |
Masa | 6.6 kg |
Gwarancja | 24 mies. |
Jak wygodnie kupić na raty w sklepie Kotly.com.pl:
- wystarczy przelew 1 zł i skany Twoich dokumentów – jeśli masz konto bankowe, internetowe, lub
- umowę, do podpisu dostarczy Ci kurier i odbierze od Ciebie kopie dokumentów.
Na pytania odnośnie rat internetowych odpowie doradca Credit Agricole:
telefon: 801 33 00 33 lub +48 71 35 49 553 (z zagranicy i komórek).
Koszt według stawek operatora.
Możesz również skontaktować się z Nami:
telefon: 32 419 01 20
e-mail:
Pracujemy od poniedziałku do piątku od 7:00 do 18:00 oraz w sobotę od 7:00 do 14:00.
Przydatne linki:
- Warunki udzielania kredytu na zakup towarów/usług Credit Agricole Bank Polska S.A.
Informacja o kredycie:
PROSAT FOJCIK SPÓŁKA JAWNA oświadcza, iż na podstawie zawartych umów z Credit Agricole Bank Polska S.A. jest upoważniony do wykonywania czynności prawnych związanych z zawarciem/zmianą umów kredytu na zakup towarów i usług.
Opinie
ℹ️ Wyświetlane opinie są moderowane. Nie weryfikujemy, czy pochodzą od klientów, którzy kupili dany produkt.