0
OKAZJE Kotły c.o. Podajniki Kominki na drewno Piecyki na pellet Kuchnie węglowe Nagrzewnice i Kurtyny Palniki Osprzęt Grzejniki Bojlery c.w.u. Kolektory słoneczne Fotowoltaika Zbiorniki akumulacyjne Pompy ciepła Inteligentne sterowanie ogrzewaniem Ogrzewanie podłogowe Paliwa: Węgiel, Pellety Gaz Inne produkty Galeria produktów Części zamienne i akcesoria Archiwum
Kotly.com.pl Uchwała antysmogowa w woj. małopolskim

Uchwała antysmogowa w woj. małopolskim

Sejmik Małopolski przyjął uchwałę antysmogową, która zakłada, że od 1 lipca 2017 roku w całym regionie Małopolski będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece i kotły do ogrzewania na paliwa stałe, które spełniają najwyższe normy emisyjne (tj. kotły piątej klasy oraz kotły z ecodesign).

 

Stare kotły i piece centralnego ogrzewania muszą zostać wymienione na terenie Małopolski do 2023 r.

Woj. Małopolski jest pierwszym regionem w Polsce, w którym przyjęto regulację antysmogową na poziomie całego województwa. Zgodnie z przyjętym dokumentem uchwały antysmogowej, w Małopolsce nadal będzie dozwolone używania paliw stałych do ogrzewania, w tym węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości takich jak:

  • muł węglowy
  • flot węglowy
  • drewno o wilgotności powyżej 20%

Nowe przepisy w zakresie wymogów dotyczących paliw, wejdą w życie już od 1 lipca 2017 r.

W przypadku pieca i kotła w nowo budowanych domach i obiektach od 1 lipca będą musiały być montowane kotły grzewcze piątej generacji. Docelowo do 1 stycznia 2023 r. mają zostać wymienione wszystkie stare piece i kotły, z wyjątkiem pieców klasy 3 i 4, dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy wyznaczony do końca 2026 r.

Montowane kominki będą musiały mieć sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%. Nie ma potrzeby wymiany kominków już zamontowanych. Żeby spełniały one określone w ustawie antysmogowej poziomy sprawności, wystarczy doposażyć je w specjalne urządzenia np. elektrofiltry dostępne już na polskim rynku.

Co wprowadza uchwała antysmogowa dla województwa Małopolski?

Wymagania dla jakości stosowanych paliw stałych w kotłach, piecach i kominkach

  • od 1 lipca 2017 r.
  • zakaz stosowania mułów i flotów węglowych
  • zakaz spalania drewna o wilgotności powyżej 20% (suszenie przynajmniej 2 sezony)

Wprowadza wymagania i obowiązki dla właścicieli kominków

  • od 2019 r. nowo instalowane kominki muszą spełniać wymagania ekoprojektu
  • od 1 stycznia 2023 r. dotychczasowe kominki, które nie mają sprawności cieplnej co najmniej 80%, muszą zostać wyposażone w urządzenie redukujące emisję o co najmniej 80% (np. elektrofiltr)

 

Pełny tekst uchwały antysmogowej dla Województwa Małopolski (Uchwała Nr XXXII/452/17)

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej.