0
OKAZJE Kotły c.o. Podajniki Kominki na drewno Piece na pellet Kuchnie węglowe Nagrzewnice i Kurtyny Palniki Osprzęt Grzejniki Bojlery c.w.u. Kolektory słoneczne Fotowoltaika Zbiorniki akumulacyjne Pompy ciepła Ogrzewanie podłogowe Paliwa: Węgiel, Pellety Gaz Inne produkty Galeria produktów Części zamienne i akcesoria Archiwum
Kotly.com.pl Dobór nagrzewnicy wodnej

Dobór nagrzewnicy wodnej

Nagrzewnica wodna to urządzenie dystrybucji ciepła z centralnego ogrzewania, w którym medium zasilającym jest gorąca woda (lub czynnik niskokrzepnący typu glikol). Dystrybucja ciepła zaś odbywa się poprzez wymiennik ciepła, na który skierowany jest nadmuch wentylatora. W niektórych rozwiązaniach nagrzewnica może pełnić funkcję podobną do klimatyzatora, chłodząc pomieszczenie.

Taka konstrukcja szybko i wydajnie ogrzewa duże i wysokie pomieszczenia takie jak: pieczarkarnia, ferma drobiu, ferma bydła, tunel foliowy, uprawy pod osłoną (np. uprawa pomidorów, uprawa ogórków, uprawa papryki​, hodowla rozsadu kapusty, hodowla rozsadu brokułów, hodowla rozsadu kalafiora, hodowla rozsadu selera naciowego i korzeniowego), hala montażowa lub fabryczna, hale produkcyjne zakładów spożywczych, halach produkcyjno-magazynowych, magazynach, warsztatach, serwisach, salonach wystawowych, obiektach sportowych, supermarketach, obiektach handlowych, hangarach, terminalach lotniczych, halach sportowych, kościołach i obiektach sakralnych i wszędzie tam, gdzie technologiczne i środowiskowe uwarunkowania wymagają stałej temperatury przepływu powietrza oraz szybkiego ogrzania pomieszczeń o dużej kubaturze.

O czym należy wiedzieć przed zakupem nagrzewnicy?

Jakiej mocy nagrzewnicę zakupić?

Dobór mocy nagrzewnicy odbywa się głównie na podstawie kubatury pomieszczenia, stopnia izolacji termicznej (oraz powierzchni drzwi i okien), docelowej temperatury, która jest pożądana w pomieszczeniu, regionu klimatycznego i minimalnej temperatury w okresie zimowym. Ten uproszczony model sprawdza się większości przypadków.

Jaki rodzaj nagrzewnicy wodnej wybrać?

Tutaj sprawa jest zasadniczo prosta, a poprawne oszacowanie przeznaczenia może zaoszczędzić sporo kosztów i frustracji. Sprowadza się ona do określenia typu przeznaczenie nagrzewnicy tj.

nagrzewnica pomieszczeniowa - zastosowana w dużych względnie czystych i suchych pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Z reguły można tutaj wybrać bardziej estetyczne urządzenia.

Montaż sufitowy nagrzewnicy wodnej

Praktyczne zastosowania nagrzewnic REVENTON

Nagrzewnica REVENTON dla hal sportowychOgrzewanie hali sportowej. Nagrzewnica REVENTON dla miejsc rozrywkiOgrzewanie skateparku. Nagrzewnica REVENTON dla śluz przeładunkowychOgrzewanie śluzy załadunku. Nagrzewnica REVENTON dla hurtowni magazynowychOgrzewanie magazynu hurtowni Nagrzewnica REVENTON magazynowaOgrzewanie hali magazynu. Nagrzewnica REVENTON szklarniowaOgrzewanie szklarni. Nagrzewnica REVENTON rolnicza pod uprawę roślin szklarniowychOgrzewanie szklarni (np. hodowla winniczków, uprawa roślin warzywnych, owocowych lub ozdobnych, uprawa pieczarek).

nagrzewnica przemysłowa - duże i suche pomieszczenia, w których pracują ludzie i mogą wystąpić drobne zanieczyszczenia.

Nagrzewnica do warsztatu Nagrzewnica w warsztacie samochodowym szybko ogrzeje pomieszczenia, które są regularnie wietrzone oraz posiadają duży współczynnik starty ciepła (poprzez otwieranie drzwi). Nagrzewnice do hal Nagrzewnica w hali montażowej pozwoli rozproszyć ciepło aż do jej samego końca, przy czym zajmuje bardzo mało miejsca

nagrzewnica rolnicza - duże pomieszczenia, gdzie wilgoć, opary związków chemii mogą spowodować szybsze zużycie się w przypadku zastosowania zwykłej nagrzewnicy.

Nagrzewnice rolnicze dla ferm, tuneli i szklarni Nagrzewnica wodna w hali fermy drobiu, pozwala ogrzać długie i wysokie budynki

Ile nagrzewnic na pomieszczenie?

Sprawa się komplikuje w przypadku, gdy zapotrzebowanie na ciepło przekracza maksymalną moc nagrzewnicy i trzeba w pomieszczeniu zastosować jej większą ilość. Samo sumowanie mocy nagrzewnicy rozwiązuje problem tylko połowicznie, zostaje jeszcze ułożenie w pomieszczeniu, które zdeterminuje miejsce przyłączy oraz wymagań klimatycznych (szczególnie w rozwiązaniach agro). Większość obecnych na rynku nagrzewnic posiada do 2-3 biegów regulacji nadmuchu, co pozwala regulować moc urządzenia i temperaturę wylotową powietrza.

Prędkość obrotowa to również parametr wymagający namysłu i decyduje on również o komforcie przebywania w pomieszczeniu (pęd strumienia oraz ewentualny hałas) i tak można wyróżnić:

30% do 45% mocy nadmuchu nagrzewnicy - sklep, biuro, pasaż

45% ( I bieg )

45% do 70% - warsztat, magazyn, hala, tunel

70% ( II bieg )

70% do 100% - szybkie grzanie, mocny strumień i moc maksymalna

100% ( III bieg )

W niektórych modelach brak biegu jest rekompensowany przełącznikiem lub regulatorem obrotów dla precyzyjniejszego dostosowywania temperatury niż zwykłe 3-stopniowe przełączanie biegów (10-30 °C). Funkcjonalności sterowania można dodatkowo rozszerzyć za pomocą programowalnego termostatu pokojowego HC.

Wielostopniowa regulacja nagrzewnicy regulacja natężenia prądu na jednej fazie w 5-stopniowej skali
3-stopniowa regulacja Reventona 3-stopniowy regulator siły nawiewu z termostatem i niezależnym systemem przełącznika sterującego zaworem nagrzewnicy, opcjonalny tryb chłodzenia
Termostat pokojowy z programatorem do nagrzewnic programowalny termostat pokojowy do utrzymywania temp. w pomieszczeniu zgodnie z zaprogramowanym wcześniej harmonogramem ustawień

Sam regulator/przełącznik temperatury/siły nawiewu nagrzewnicy to nie wszystko, należy również zadbać o zakup zaworu dwudrożnego z siłownikiem przy zamiarze wykorzystania regulacji funkcji temperatury na termostacie lub harmonogramu.

Nie bez znaczenia jest również, odpowiedź na pytanie, czy bieżące źródło zasilania np. kocioł centralnego ogrzewania jest w stanie zasilić większą liczbę nagrzewnic (tutaj moc łączna nagrzewnic, jak logika podpowiada, nie powinna być większa niż moc źródła zasilania)? Umiejscowienie nagrzewnic oraz praca strumienia gorącego powietrza może zostać również odpowiednio zoptymalizowana pod potrzeby za pomocą konfuzora lub destratyfikatora. Co pozwala na oszczędności w kosztach ogrzewania oraz może pomóc zmniejszyć liczbę urządzeń poprzez lepsze dopasowanie ich do pracy w specyficznym ułożeniu.

Rodzaje nakładek optymizujących nagrzewnice wodne

Konfuzor nagrzewnicy
konfuzor w nagrzewnicy

Konfuzor to rodzaj nakładki na nagrzewnicę zwężającej strumień powietrza, przez co strumień ten zwiększa swój zasięg i dociera w pomieszczenie głębiej, zastosowanie w nagrzewnicach montowanych naściennie ze strumieniem powietrza skierowanym poziomo.

REVENTON konfuzor w nagrzewnicy wodnej
Destratyfikator nagrzewnicy
destratyfikator w nagrzewnicy wodnej REVENTON

Destratyfikator to rodzaj nakładki na nagrzewnicę, która ma zastosowanie w wysokich pomieszczeniach, gdzie działanie konwekcji powoduje unoszenie się powietrza do góry oraz straty przez sufit. Destratyfikator pozwala na ponowne wykorzystanie tego ciepła poprzez wtórne jego zasysanie. Dodatkowo lepiej wyrównuje gradient temperatury w warstwach powietrza. Montowany w nagrzewnicach podwieszanych na suficie (ważne, aby zachować odstęp od sufitu dla sprawnego wykorzystania odzysku ciepła).

REVENTON - destratyfikagtor i charakterycznie powyginane blachy

Należy pamiętać, że destratyfikator lub konfuzor zamawiamy przy zakupie nagrzewnicy wodnej, późniejszy montaż może być niemożliwy lub zbyt skomplikowany dla przeciętnego użytkownika.

Poprawna koncepcja montażu destratyfikatora

Destratyfikator nagrzewnicy umieszczony w odstępach od sufitu (montaż na szpilce lub innym zawieszeniu) oraz ścian bocznych dla maksymalnie efektywnej cyrkulacji powietrza.

Odzysk ciepła w nagrzewnicach przy użyciu destratyfikagtora

Jak rozmieścić nagrzewnice?

Kluczowym elementem po zakupie nagrzewnicy zostaje jednak jej rozmieszczenie, każdy producent z reguły dla danego modelu podaje precyzyjne wartości, które należy odczytać i dopasować do ułożenia w swoich warunkach.

Na przykładzie jednak nagrzewnicy wodnej REVENTON serii FARMER (modele odporniejsze na warunki środowiskowe tj. wilgoć oraz czynniki chemiczne typu: kwas chlorowodorowy, kwas siarkowy, kwas fosforowy, kwas octowy wodorotlenek sodu, moniak, mocznik, trichloroetylen, toluen, denaturat, mineralna terpentyna, metyloetyloketon, aceton, siarkowodór) można podać uśrednione parametry rozmieszczenia w formie schematu:

Montaż ścienny nagrzewnicy

Montaż ścienny nagrzewnicy wodnej

Montaż sufitowy nagrzewnicy

Montaż sufitowy nagrzewnicy wodnej

Montaż nagrzewnicy na konsoli obrotowej

Montaż konsoli obrotowej nagrzewnicy

Montaż ścienny — łączony

Montaż łączony nagrzewnic naściennych

Kalkulator doboru mocy nagrzewnicy

Kalkulator nagrzewnicy pozwoli obliczyć wymaganą moc grzewczą dla pomieszczenia Q. Wpisanie parametrów pomieszczenia tj. kubatury, oczekiwanej temperatury pomieszczenia, regionu geograficznego oraz kliknięcie przycisku dalej wyznaczy łączne zapotrzebowanie na ciepło wyrażone w kW. Finalnie zostanie wybór urządzeń i akcesoriów firmy REVENTON.

Kubatura
Temperatura
Region
Moc
Q = 23.02kW

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej.