Kontakt:  📞 +48 32 415 31 65📱 +48 695 11 88 05
Sprzedajemy od 1984
Kotly.com.pl
0
Pompy obiegowe - WITA

Pompy obiegowe - WITA

WITA - pompy obiegowe w akcji

Firma HEL-WITA, dzięki 20-letniemu doświadczeniu na rynku polskim oraz kilkuletniemu doświadczeniu w produkcji pomp obiegowych, po ponad dwuletnim okresie badań i diagnostyki, we współpracy z siostrzaną niemiecką firmą WITA, rozpoczęła produkcję energooszczędnych elektronicznych pomp obiegowych typu Delta HE oraz Delta Plus.

obiegowe pompy WITADobierając pompę obiegową, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na parametry pracy, czyli na wydajność oraz wysokość podnoszenia, które muszą odpowiadać charakterystyce instalacji. Obie te wartości to parametry decydujące o przydatności danej pompy do układu, w którym ma być zainstalowana. W zasadzie wartości te powinny być podane w projekcie instalacji grzewczej, jednak często układy są wykonywane bez projektu i wtedy pozostaje wyczucie i doświadczenie instalatora.

Przy doborze pompy nie należy kierować się jej maksymalną wydajnością i maksymalną wysokością podnoszenia. Przewymiarowanie, czyli zainstalowanie zbyt dużej pompy, powoduje większy pobór mocy, niebezpieczeństwo głośnej pracy instalacji oraz przyspiesza niszczenie elementów pompy.

Zbyt mała pompa nie będzie w stanie wymusić odpowiedniego przepływu wody w tych obiegach, które mają największe opory przepływu. Pompa nie powinna pracować "na sucho" (bez wody), dlatego bardzo ważne jest prawidłowe odpowietrzenie instalacji. Uruchamiając instalację centralnego ogrzewania po raz pierwszy w sezonie grzewczym, powinno się ją dokładnie odpowietrzyć. Trzeba też sprawdzić, jaka jest wielkość poboru mocy pompy, bo wynikają z niego koszty eksploatacji - im mniejszy pobór, tym lepiej. A najlepiej, jeśli pompa jest elektronicznie sterowana i może pracować z automatycznie zmieniającą się wydajnością.

 

Trwałość pompy

obiegowe pompy WITA na kotly.com.plTrwałość pompy zależy od jakości pompowanej wody. Pompy pracujące w zamkniętych układach grzewczych są znacznie mniej narażone na zniszczenie niż te pracujące w układach otwartych. Ubytki wody krążącej w instalacji są małe, rzadko się je uzupełnia, a więc mniejsze jest prawdopodobieństwo korozji oraz odkładania się kamienia kotłowego, który bywa przyczyną zatarcia pompy. Woda dopływająca do pompy nie czyszczona mechanicznie, gdyż może ją uszkodzić. Dlatego warto przed pompą zamontować filtr siatkowy, który zatrzyma na przykład produkty korozji wymywane z instalacji.

 

Miejsce pracy

Pompy obiegowe, poza najprostszymi modelami, mogą pracować z kilkoma prędkościami obrotowymi. Ułatwia to dopasowanie pompy do instalacji. Początkowo może ona pracować na niższym biegu, natomiast po zarośnięciu rur kamieniem kotłowym,

 

Płynna regulacja

Coraz bardziej popularne są pompy z płynną regulacją obrotów silnika. Są one zalecane do instalacji wyposażonych w zawory termostatyczne, które przymykają się i otwierają samoczynnie pod wpływem zmian temperatury w pomieszczeniach. Przymykanie zaworów powoduje zmianę charakterystyki instalacji i prowadzi do jej głośnej pracy, gdy pompa pracuje z niezmienną wydajnością. Dzięki elektronicznej regulacji obrotów dostosowanie parametrów pracy pompy do zmieniających się warunków następuje automatycznie. Powoduje to zmniejszenie zapotrzebowania na energię, zwiększenie trwałości i redukcję hałaśliwości.

 

Inteligentna optymalizacja

Firma HEL-WITA, we współpracy z siostrzaną niemiecką firmą WITA, rozpoczęła produkcję energooszczędnych elektronicznych pomp obiegowych typu Delta HE oraz Delta Plus.

Wiele części składowych poprzednich modeli zostało zoptymalizowanych w inteligentny sposób. Sterowanie następuje za pomocą specjalnej elektroniki, która pracuje z najmniejszymi stratami w instalacji i umożliwia o każdej porze spokojny i energooszczędny tryb pracy pompy. Specjalnie skonstruowany silnik, w kombinacji z wirnikiem z magnesem stałym, tworzy bazę dla wysokiej efektywności pompy.

 

"One Touch"

obiegowe pompy Dzięki łatwej obsłudze dotykowej "One Touch" możliwy jest wybór siedmiu (Delta HE) lub sześciu (Delta Plus) różnych charakterystyk mocy. Obok czterech (Delta HE)/trzech (Delta Plus) charakterystyk, które pracują według zasady proporcjonalnego ciśnienia, można wybrać trzy kolejne o stałych ilościach obrotów. Pompa Delta HE posiada wyświetlacz LED, który wskazuje aktualny pobór mocy, wybraną charakterystykę oraz dodatkowo funkcję nocnego spadku temperatury. Obecnie oferujemy pompy o wysokości podnoszenia 4 lub 6 m, czyli Delta HE/Plus 35 oraz Delta HE/Plus 55. Pobór mocy dla tych wersji pomp wynosi od 3 do maksymalnie 38 W, co umożliwia zaoszczędzenie energii, zależnie od zakresu zastosowania, do ok. 80%. Maksymalne wydajności tych pomp to 2600 I/h oraz 3200 I/h. Poza tym istnieje możliwość łączenia obecnie produkowanych pomp z różnymi dostępnymi korpusami.

Piotr Kątnik
Źrodło:
"Magazyn Instalatora"
http://www.instalator.pl
Marzec 2011

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli chcesz możesz w każdej chwili wyłączyć je w opcjach swojej przeglądarki. OK, zamknij pasek lub dowiedz się więcej.