Wireless room controller TECH ST-281C EU
Regular price:
$611.43
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
Description
The ST-281C room controller allows convenient control and monitoring of room temperature, boiler, water heater, and mixing valves without the need to leave the room and go to the boiler room. This controller is compatible with various types of main controllers equipped with RS communication, such as standard controllers, pellet controllers (with an igniter), and installation controllers. With its large, colorful, touch display, users can easily operate the controller and adjust its parameters.
Control Functions
- Room temperature control
- Boiler temperature control
- Hot water temperature control
- Mixing valve temperature control (available with valve module integration)
- External temperature preview (available with valve module integration)
- Weekly heating program
- Alarm clock
- Parental lock
- Display of current boiler and room temperature trends
- Screen saver - slideshow
- Software update via USB
Controller Equipment
- Large, clear, colorful, touch display
- 2mm glass front panel
- Flush-mounted installation (in a 60mm box)
- Built-in room sensor
- Wireless RS communication module
- Panel version available in white or black
Technical Specifications of ST-281C Room Controller
| Specification | Value |
|---|---|
| Power Supply Voltage | 230V |
| Power Consumption | 1W |
| Operating Temperature | 5÷50°C |
| Measurement Accuracy | +/- 0.5°C |
| Operating Frequency | 868MHz |
Technical Specifications of ST-260v1 Module
| Specification | Value |
|---|---|
| Power Supply | 12V DC |
| Ambient Temperature | 5÷50°C |
| Frequency | 868MHz |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.