Storage water heater Cyclone 150 L ErP B with 1 coil for gas boilers
Regular price:
€1,365.48
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
Description
The tray Cyclone C.W.U. INDIRECTis quality and performance in one device. Depending on requirements of the energy classes according to EU ERP Directive Joule is able to offer A, B and C class tanks. Cyclone series is known for its distinctive grey finish. Body is made of stainless steel DUPLEX, the stubs and coils are made of stainless steel. The tank was insulated with hard, dense polyurethane foam. We offer you high-class tanks with 12-year warranty for the entire tank.
Advantages:
- Single high capacity coil
- Available storage tanks from energy class A and above
- Smooth 1 mm thick coil design
- Metallic grey steel body
- Robot butt welding
- All the ferrules are clearly described
- Heating element 3 kW 1F included
- Chemically passivated tanks
- Pressure relief valve included
- 12-year warranty on the entire tank
- 2-year warranty on the valve and heating element
Technical data:
| Type | 125L | 150L |
| Product code | TCPMVI-0125TLC | TCPMVI-0150TLC |
| Connections from above | Yes | |
| Dimensions | 125L | 150L |
| Height (mm) | 1030 | 1190 |
| Diameter with isolation (mm) | 530 | |
| Weight (kg) | 35 | 39 |
| Isolation (mm) | 40 | |
| Surface of the coil (m2) | 0,6 | |
| Power of the coil (kW) | 15,2 | |
| Coil efficiency 80/10/45 °C (kW) | 363,6 | |
| Standing losses (W) | 36 | 38 |
| Max. tank pressure (bar) | 6 | |
| Max. tank temperature (°C) | 90 | |
| Max. coil pressure (bar) | 6 | |
| Max. coil temperature (°C) | 95 | |
| Energy class | C | |
Technical data
| Coil power | 15.2 kW |
| Water capacity | 150 l |
| Energy efficiency class | C |
| Weight | 39 kg |
| Max working pressure | 6 bar |
| Height | 1190 mm |
| Diameter | 530 mm |
| Thickness of isolation | 40 mm |
| Coil size | 0.6 m² |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.