Room temperature controller Estyma CTP-02
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
The primary function of the device is to measure the room temperature. The controller also allows smooth adjustment of the room temperature. It enables increasing or decreasing by 4 °C the temperature defined in the controller settings. This makes it possible to quickly and conveniently adjust the temperature in the room.
The controller works exclusively with the latest Estyma controllers, starting from the Platinum Bio series. It is supported not only by the main controller itself, but also via CAN I/O expansion modules. Thanks to this, depending on the configuration of the entire system, the temperature can be freely regulated in each room.
The controller is not suitable for use with earlier-generation controllers or devices from other manufacturers.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Ambient temperature | 0–60 °C |
| Dimensions (L × H × W) | 71 mm × 25 mm × 71 mm |
| Maximum cable length | 30 m |
| Mounting hole spacing | 60 mm |
| Controller weight | 52 g |
| Temperature adjustment range | ± 4 °C |
| Cable | 2×0.5 mm² |
| Maximum cable length | up to 100 m |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.