Photovoltaic module Viessmann Vitovolt M405AK 405W
Availability:
1 pc
Product code:
71081
Price:
$114.29
Regular price:
The lowest price during 30 days prior to the reduction:
product unavailable
add to wish list
Rating:
0
0
Vendor:
Inny
Description
Photovoltaic panel Viessmann Vitovolt 300 M405AK 405W
- Corrosion-resistant aluminium frame with excellent mechanical load bearing capacity for high snow (5400 Pa) and wind/suction (2400 Pa) loads
- High operational reliability: Split module connection for higher shade tolerance
- 9 busbar half-cut cell technology
- Module efficiency up to 20.9 %
- Additional output of up to 5 Wp due to positive output tolerance
- 3.2 mm anti-reflective glass for high solar yields
- High operational reliability: Split module connection for higher shade tolerance
- Tested for resistance to salt spray and ammonia. Consequently suitable for use in coastal regions and areas with intensive agricultural operations.
15-year standard mechanical product warranty
25-year linear power guarantee
| Electrical parameters (under STC * conditions) | |
| Viessmann Vitovolt 300 M405 AG 405W | |
| Maximum Power (Pmpp) | 405 Wp |
| Maximum Power Current (Impp) | 12.96 A |
| Maximum Power Voltage (Umpp) | 31.26 V |
| Short-circuit Current (Isc) | 13.76 A |
| Open-circuit Voltage (Uoc) | 37.20 V |
| Module Efficiency STC | 20.90% |
| Mechanical Characteristics | |
| Viessmann Vitovolt 300 M405 AG 405W | |
| No. of cells | 108 (6x18) P type Mono-crystalline |
| Front glass | hermally toughened safety glass 3.2 mm with anti-reflective coating |
| Frame | Anodised aluminium alloy |
| Junction box | IP 67, 3 diodes |
| Connection | Cables 1.2 m long, with 4 mm2 cross-section and Multi-Contact (MC4) |
| Protection class | II |
| Dimensions | 1708 x 1133 x 30 mm |
| Weight |
21.5 kg |
| Temperature coefficients | |
| Voc | -0.270%/°C |
| Pmax | -0.350%/°C |
| Isc | +0.045%/°C |
Technical data
| Half-Cut | + |
| Number of Busbars | 9 |
| Frame color | Czarna |
| Power | 405 W |
| Module Efficiency | 20.9 % |
| Width | 1133 mm |
| Height | 1708 mm |
| Thickness | 30 mm |
Shipping costs
The price does not include any possible payment costs
Shipping country:

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.