Module + lambda probe kit Estyma ML-2
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
The Lambda Probe Module is used to measure the amount of oxygen in exhaust gases.
The use of the Lambda probe module offers a number of advantages:
- reduced carbon monoxide emissions into the atmosphere,
- lower fuel consumption,
- extended service life of boiler components.
The module offers 2 communication options:
- analog voltage output (0–5V),
- CAN bus known from the automotive industry.
The use of the latest generation wideband Lambda probe by Bosch enables precise measurement of oxygen content across its entire range (0–20.9%). Thanks to highly accurate measurements over such a wide scale, the controller is able to precisely control the combustion process across the full power range. The applied Lambda probe is equipped with an electric heater which, by heating the probe, ensures correct measurement regardless of exhaust gas temperature.
Product Parameters
| Parameter | Value |
|---|---|
| Power supply | 230V 50Hz |
| Power consumption (controller) | 10W |
| Ambient temperature | 0–60ºC |
| O₂ measurement range | 0–20.9% |
| Analog output | 0–5V |
| Analog output load capacity | 10mA |
| CAN bus speed | 125 kb/s |
| Module dimensions (L × H × W) | 107mm × 66mm × 118mm |
| Lambda probe thread | M18 × 1.5mm |
| Module weight | 425g |
| Probe weight | 110g |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.