Expansion module C from PLUM company
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Module C (MX0.3) supplements the range of functions performed by the ecoMAX800P, P1, P2, ecoMAXX800R2, T2 and ecoMAX850I3 regulators. Modules cannot operate as standalone devices. The use of the module and the functions it performs depend on the main regulator with which the module cooperates. All settings for the module are made in the main regulator.
| Technical data | |
| Power supply | 230V~; 50Hz; |
| Current drawn by the regulator | I = 0,02 A1 |
| Maximum rated current | 6 (6) A |
| Degree of protection of the regulator | IP20, IP002 |
| Ambient temperature | 0...50 °C |
| Storage temperature | 0...65 °C |
| Relative humidity | 5 - 85% without water vapor condensation |
| Measurement range of CT4 sensor temperature | 0...100 °C |
| Temperature measurement accuracy of CT4 and CT4-P sensors | 2°C |
| Connections | Screw terminals on the mains voltage side 2.5mm2 Screw terminals on the control side 1.5mm2 |
| External dimensions | 140x90x65 mm |
| Weight of the set | 0,3 kg |
| Standards | PN-EN 60730-2-9 PN-EN 60730-1 |
| Software class | A |
| Protection class | For installation in class I devices |
| Degree of environmental contamination | 2 according to PN-EN 60730-2-9 |
Electrical connection diagram for module C(MX.03) to ecoMAX800P,P1,P2

Legend:
- T1 – mixer circuit temperature sensor (type CT4),
- T2 – mixer circuit temperature sensor (type CT4),
- T – room thermostat, ! – connect only two-wire (do not connect with four wires, this risks damaging the regulator),
- A – main regulator ecoMAX800P, P1, P2;
- 230V~ - power cable,
- SM – mixer actuator,
- PM – mixer pump, P
- C – hot water circulation pump,
- GR – neutral bar.
Electrical connection diagram for module C to ecoMAXX800R2

Legend:
- T1 – mixer circuit temperature sensor (type CT4),
- T2 – mixer circuit temperature sensor (type CT4),
- T – room thermostat, ! – connect only two-wire (do not connect with four wires, this risks damaging the regulator),
- A – main regulator ecoMAXX800R2,
- T2; 230V~ - power cable,
- SM – mixer actuator,
- PM – mixer pump,
- PC – hot water circulation pump,
- GR – neutral bar, * - hot water circulation pump available in module C from the program in ecoMAXX800R2 version mod_A_v.01.31.21
Technical data
| Depth | 65 mm |
| Width | 140 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Height | 90 mm |
| Power supply | ~230V / 50Hz |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.