Expansion module B for PLUM company controllers
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Module B supplements the range of functions performed by regulators. The module cannot work as a standalone device. The use of the module and the functions performed by it depend on the main regulator with which it cooperates. All settings for the module are performed in the main regulator.
| Technical data | |
| Power supply | 230V~; 50Hz |
| Current drawn by the regulator | I = 0.02A (regulator only) |
| Maximum rated current | 6 (6)A |
| Degree of regulator protection | IP20 - front, IP00 terminals |
| Ambient temperature | 0...50ºC |
| Storage temperature | 0...65ºC |
| Relative humidity | 5 - 85% without water vapor condensation |
| Temperature measurement range of CT4 sensors | 0...100ºC |
| Temperature measurement accuracy of CT4 and CT4P sensors | 2ºC |
| Connections | Screw terminals on the mains voltage side 2.5mm2 Screw terminals on the control side 1.5mm2 |
| External dimensions | 140x90x65mm |
| Weight of the set | 0.3kg |
| Standards | PN-EN 60730-2-9 PN-EN 60730-1 |
| Software class | A |
| Protection class | For installation in class I devices |

Legend:
T1 - temperature sensor of the mixer circuit (type CT4)
T2 - temperature sensor of the mixer circuit (type CT4)
T3 - temperature sensor of the upper buffer
T4 - temperature sensor of the lower buffer
T - room thermostat
I - connect only with two wires,
(connecting with four wires may damage the regulator
A - main regulator
230V~ - power cable
SM - mixer actuator
PM - mixer pump
PC - circulation pump for hot utility water
GR - neutral bar

Legend:
T1 - temperature sensor of the mixer circuit (type CT4)
T2 - temperature sensor of the mixer circuit (type CT4)
T3 - temperature sensor of the upper buffer
T4 - temperature sensor of the lower buffer
LS - fuel level sensor working with the hopper feeder
T - room thermostat
I - connect only with two wires,
(connecting with four wires may damage the regulator
A - main regulator
230V~ - power cable
SM - mixer actuator
PM - mixer pump
BU - fuel hopper feeder
GR - neutral bar
WARNING: The device works only with valve actuators equipped with limit switches.
Terminals numbered 1-15 are intended for connecting devices with 230V~ mains power supply. Terminals 16-31 are intended for cooperation with low-voltage devices (below 12V).
Technical data
| Depth | 65 mm |
| Width | 140 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Height | 90 mm |
| Power supply | 230V 50Hz |
| Ambient temperature | 0...50 °C |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.