Expansion module B for PELLAS company controllers
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Module B supplements the range of functions performed by R.Control, R.Control TOUCH and S.Control TOUCH regulators. The module cannot operate as a standalone device. The use of the module and the functions it performs depend on the main regulator with which it cooperates. All settings for the module are made in the main regulator.
| Technical data | |
| Power supply | 230V~; 50Hz |
| Current consumed by the regulator | I = 0.02A (regulator only) |
| Maximum rated current | 6 (6)A |
| Degree of protection of the regulator | IP20 - front, IP00 terminals |
| Ambient temperature | 0...50ºC |
| Storage temperature | 0...65ºC |
| Relative humidity | 5 - 85% without water vapor condensation |
| Temperature measurement range of CT4 sensors | 0...100ºC |
| Temperature measurement accuracy of CT4 and CT4P sensors | 2ºC |
| Connections | Screw terminals on the mains voltage side 2.5mm2 Screw terminals on the control side 1.5mm2 |
| External dimensions | 140x90x65mm |
| Set weight | 0.3kg |
| Standards | PN-EN 60730-2-9 PN-EN 60730-1 |
| Software class | A |
| Protection class | For installation in class I devices |

Legend:
T1 - temperature sensor of the mixer circuit (type CT4)
T2 - temperature sensor of the mixer circuit (type CT4)
T3 - temperature sensor of the upper buffer tank
T4 - temperature sensor of the lower buffer tank
T - room thermostat
I - connect only with two wires,
(connection with four wires risks damaging the regulator
A - main regulator R.Control or S.Control
230V~ - power cable
SM - mixer actuator
PM - mixer pump
PC - hot water circulation pump
GR - neutral rail

Legend:
T1 - temperature sensor of the mixer circuit (type CT4)
T2 - temperature sensor of the mixer circuit (type CT4)
T3 - temperature sensor of the upper buffer tank
T4 - temperature sensor of the lower buffer tank
LS - fuel level sensor cooperating with the hopper feeder
T - room thermostat
I - connect only with two wires,
(connection with four wires risks damaging the regulator
A - main regulator R.Control or S.Control
230V~ - power cable
SM - mixer actuator
PM - mixer pump
BU - fuel feeder from hopper
GR - neutral rail
NOTE: The device cooperates only with valve actuators equipped with limit switches.
Terminals numbered 1-15 are intended for connecting devices with 230V~ mains power supply. Terminals 16-31 are intended for cooperation with low-voltage devices (below 12V).
Technical data
| Depth | 65 mm |
| Width | 140 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Height | 90 mm |
| Power supply | 230V 50Hz |
| Ambient temperature | 0...50 °C |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.