Expansion module B for Metal-Fach company controllers
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Module B supplements the range of functions performed by regulators R.Control, R.Control TOUCH and S.Control TOUCH. The module cannot operate as a standalone device. The use of the module and the functions it performs depend on the main regulator with which it cooperates. All settings for the module are made in the main regulator.
| Technical data | |
| Power supply | 230V~; 50Hz |
| Current drawn by the regulator | I = 0.02A (regulator only) |
| Maximum rated current | 6 (6)A |
| Degree of regulator protection | IP20 - front, IP00 terminals |
| Ambient temperature | 0...50°C |
| Storage temperature | 0...65°C |
| Relative humidity | 5 - 85% without water vapor condensation |
| Temperature measurement range of CT4 sensors | 0...100°C |
| Temperature measurement accuracy of CT4 and CT4P sensors | 2°C |
| Connections | Screw terminals on the mains voltage side 2.5mm2 Screw terminals on the control side 1.5mm2 |
| External dimensions | 140x90x65mm |
| Set weight | 0.3kg |
| Standards | PN-EN 60730-2-9 PN-EN 60730-1 |
| Software class | A |
| Protection class | For installation in class I devices |

Legend:
T1 - temperature sensor for mixer circuit (type CT4)
T2 - temperature sensor for mixer circuit (type CT4)
T3 - upper buffer temperature sensor
T4 - lower buffer temperature sensor
T - room thermostat
I - connect only with two wires,
(connecting with four wires may damage the regulator)
A - main regulator R.Control or S.Control
230V~ - power cable
SM - mixer actuator
PM - mixer pump
PC - hot water circulation pump
GR - neutral bar

Legend:
T1 - temperature sensor for mixer circuit (type CT4)
T2 - temperature sensor for mixer circuit (type CT4)
T3 - upper buffer temperature sensor
T4 - lower buffer temperature sensor
LS - fuel level sensor cooperating with bunker feeder
T - room thermostat
I - connect only with two wires,
(connecting with four wires may damage the regulator)
A - main regulator R.Control or S.Control
230V~ - power cable
SM - mixer actuator
PM - mixer pump
BU - fuel feeder from bunker
GR - neutral bar
WARNING: The device cooperates only with valve actuators equipped with limit switches.
Terminals numbered 1-15 are intended for connecting devices with 230V~ mains power supply. Terminals 16-31 are intended for cooperation with low-voltage devices (below 12V).
Technical data
| Depth | 65 mm |
| Width | 140 mm |
| Weight | 0.3 kg |
| Height | 90 mm |
| Power supply | 230V 50Hz |
| Ambient temperature | 0...50 °C |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.