Electronic draught regulator UNISTER
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
UNISTER is a draft controller in a modern version. Like standard draft controllers, UNISTER controls the temperature of solid fuel boilers by closing and opening the air supply damper, but it is controlled electronically. The functionality of the draft controller has been extended to control the switching on of the central heating circulation pump in the installation.
Advantages of the UNISTER electronic draft controller:
- maintaining the set boiler temperature by controlling air intake
- programmable boiler pre-purge
- automatic control shutdown after boiler extinction
- damper drop in case of power supply loss
- closing air intake during fuel loading into the boiler
- controlling the operation of the central heating circulation pump
- COMFORT SYSTEM function
- installation protection function against freezing and boiler overheating
- signaling of temperature sensor damage and lock / motor failure
- adjustable display brightness - increased during settings changes
- possibility of connecting a remote control panel for boiler operation (Unister CONTROL - option)
| Measured temperature range | from - 9 °C to + 99 °C |
| Temperature setting range for boiler | from + 40 °C to + 85 °C |
| Hysteresis of air intake damper lifting | from 0 °C to 9 °C |
| Temperature setting range for c.h. pump | from + 35 °C to + 70 °C |
| Hysteresis of c.h. pump (difference on - off) | 2 °C |
| Pre-purge adjustment | operation: 0 - 90 seconds |
| break: 1 - 15 minutes | |
| Rated supply voltage | 230 V, 50 Hz |
| Rated load power | 275 VA |
| Output capacity | pump: 100 VA / 230 V |
| Relative air humidity | < 95 % |
| Protection class | IP 40 |
| Insulation class | II |
| Controller dimensions | 125 x 115 x 53 mm |
| Ambient temperature | from 0 °C to + 40 °C |
| Disconnection mode | complete |
| Electrical protection | 1.25 A |
| Automatic STOP when fuel is lacking in boiler | yes |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.