Electronic draught regulator UNISTER DUO
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
The Unister Duo electronic draught controller is designed to control the temperature of a solid fuel boiler by opening and closing the air supply damper to the firebox. Additionally, the device controls the activation of the circulation pump in heating systems and the exhaust fan.
The controller has the following functions:
- maintaining the set boiler temperature by controlling the air inlet
- exhaust fan operation control
- fire maintenance function
- automatic control shutdown after boiler extinction
- damper lowering in case of power supply failure
- closing the air inlet during fuel loading into the boiler
- central heating circulation pump operation control
- COMFORT SYSTEM function
- installation protection function against freezing and boiler overheating
- temperature sensor damage signaling and blockade / motor failure
- adjustable display brightness – increased during settings changes
- possibility of connecting a remote control panel for boiler operation (CONTROL – option)
| Measured temperature range | from - 9 °C to + 99 °C |
| Temperature setting range for boiler | from + 40 °C to + 85 °C |
| Hysteresis of air inlet damper raising | from 0 °C to 9 °C |
| Temperature setting range for c.h. pump | from + 35 °C to + 70 °C |
| Hysteresis of c.h. pump (on - off difference) | 2 °C |
| Pre-ventilation control | operation: 0 - 90 seconds |
| interval: 1 - 60 minutes | |
| Rated supply voltage | 230 V, 50 Hz |
| Rated load power | 275 VA |
| Output capacity | pump: 100 VA / 230 V |
| Relative air humidity | < 95 % |
| Protection class | IP 40 |
| Insulation class | II |
| Controller dimensions | 125 x 115 x 53 mm |
| Ambient temperature | from 0 °C to + 40 °C |
| Disconnection mode | full |
| Electrical protection | 1.25 A |
| Automatic STOP when fuel is absent in boiler | yes |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.