Distributor for C.H. installation with hydraulic seperator 2 circulations circuits up to 60 kW
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
The manifold integrated with a coupling is designed for central heating systems up to 60 kW. It is used to facilitate installation of mixing and pumping groups. It allows use of a much smaller number of fittings and pipes necessary for the installation equipment circuits. There is an integrated hydraulic coupling, which performs the following functions: separates the primary circuit from heating circuit, eliminates the need to balance boiler and heating circuits, and maintains an independent flow in the boiler and heating circuits. Brackets, screws, wall plugs and washers are included for wall mounting.
There is an integrated hydraulic clutch that performs the following functions:
- separation of primary and heating circuits,
- eliminated the need to balance boiler and heating circuits
- maintenance of independent streams in the boiler circuit and heating circuits
| Parametr / Parameter | Wartość 2-obiegowy rozdzielacz 60 kW Value 2-circuit distributor 60 kW) |
| Przepływ / Flow ratio | 3 m3/h |
| Moc grzewcza / Heating power | 60 kW (ΔT=20°C) |
| Długość rozdzielacza / Distributor length | 475 mm |
| Podłączenie: strona instalacji / Connection: on the installation side | GW 6/4" / 6/4" F |
| Podłączenie: strona kotłowa / Connection: on the boiler side | GZ 6/4" / 6/4" M |
| Podłączenie: dodatkowe króćce / Connection: additional connection | 2 x GW 1/2" |
| Rozstaw osi: strona instalacyjna / Spacing on the installation side | 125 mm |
| Rozstaw osi: strona kotłowa / Spacing in the boiler side | 315 mm |
| Rozstaw uchwytów montażowych rozdzielacza: / Spacing between manifold mounting handles | 125 mm |
| Maksymalne ciśnienie / Maximum pressure | 6 bar |
| Maksymalna temperatura zasilania / Maximum temperature of the supply | 110°C |
| Izolacja rozdzielacza / Insulation of the distributor | EPP grubość 20 mm/ EPP thickness 20 mm |
*Preview pictures
Technical data
| Max temperature | 110 °C |
| Connector | 6/4 cal |
| Boiler connections | 6/4 cal |
| Maximum boiler power | 60 kW |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.