Ceramic heating panel HYBRID 375 BLACK
Regular price:
CHF307.95
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
0
Description
Ceramic heating panel HYBRID 375
The ceramic electric heater of the HYBRID type combines two types of heating: infrared and convective, which allows you to achieve ideal conditions - rapid air heating and heating of household items.
A panel with a temperature of 65-70°C is an effective source of infrared radiation, which operates in a long-wave range of 7-14 μm. Convective heat is generated between the wall and the panel, the back side of the panel is heated to 80-85°C. High level of thermal efficiency reduces heating costs several times over.
Panels are made from natural ceramic with properties of high heat accumulation and slow heat release after the device is turned off.
Ceramics - is an ideal material for transmitting long infrared waves.
HYBRID panels - is a monolithic device distinguished by maximum durability. Calibrated ceramic is hermetically mounted to the device housing using an eco-friendly compound. Polymer housing made of metal with special thickness.
A flexible thermal conductor serves as a heating element and is located between the housing and the ceramic. This conductor is resistant to temperatures and exceeds traditional heating elements. The relatively low surface temperature of the conductor ensures a long service life.
| Technical Data | |
| HYBRID 375 black |
|
| Power | 375 W |
| Size | 600 x 600 x 12 mm |
| Color | black |
| Operating frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Weight | 10 kg |
| Back surface | Metal |
| Front surface | ceramic |
| Protection degree | IP44 |
| Operating temperature | 70⁰C |
Operating principles
The ceramic heating panel HYBRID combines two types of heating - infrared and convection. With this approach, it is possible to achieve ideal conditions - rapid heating of air and objects in the room. A panel with a temperature of 65-70°C is an effective source of infrared heat operating in the range of long waves 7-14 micrometers. The convective heat flow is created between the wall and the panel, whose back side is heated to 80-85°C. A high level of thermal efficiency reduces heating costs several times over. Effective uniform heating of rooms includes the use of small panels, which are installed in areas with the greatest heat loss. When heating using the HYBRID system, you have the ability to distribute heat sources in such a way as to avoid the appearance of overly cold or hot zones. Due to the uniform distribution of heat across the entire panel surface and the effect of a soft flow directly on the human body, the temperature difference at the level of the head and feet is minimal, i.e., there is no discomfort from a hot ceiling and cold floor at the same time. Convective air movement through grounded metal heaters, convectors and similar devices radically reduces the number of negatively charged ions from 600-700 units/cm to 50-100 units/cm, i.e., 8-10 times. In the case of heating a room with HYBRID panels, there is no deionization process, the air environment in the rooms maintains its composition.


Installation example

Technical data
| Depth | 12 mm |
| Height | 600 mm |
| Length | 600 mm |
| Width | 10 kg |
| Weight | Elektryczny |
| Water capacity | Czarny |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.