Central heating pump group ENBOX TM2043 GRUNDFOS - DN25
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
Pump group TM 2043 is a device designed for use in heating systems in modern and traditional boiler houses. The pump group is a set of devices equipped with a modern pump manufactured by Grundfos. One of components of the set is an ESBE thermostatic mixing valve, which ensures optimal operation of the system. Thermometers in ball valves allow temperature control, and additionally a check valve is built in on the low parameter to prevent backflow. Entire group is housed in thermal insulation made of EPP. The device is designed for both manifold and wall mounting.
Interface of pump is designed to make its use easy and understandable. We use only one button to operate it and with help of 5 LED lights we can determine the pump's operating performance, failure status or operation settings.
- Pump GRUNDFOS UPM3 AUTO 25-70 180
- High parameter ball valve
- Low parameter ball valve
- Contact thermometer on low parameter 0-120°C
- High-parameter contact thermometer 0-120°C
- Check valve with manual lock on low parameter
- Brass connectors
- ESBE thermostatic valve with scale 35°C - 60°C
- Pipe part on low parameter
| Parametr | Parameter | Wartość / Value |
| Wymiary | Dimensions | 470 x 245 x 160 |
| Przyłącza - strona instalacji | Connection - installation side | GW 1" / 1"F |
| Przyłącza - strona kotła | Connection - boiler side | GW 6/4" / 6/4"F |
| Maksymalna temperatura pracy | Maximum work temperature | 110°C |
| Dopuszczalne ciśnienie robocze | Allowable Operating Pressure | 6 bar |
| Rozstaw osi | Axis range | 125 mm |
| Materiał uszczelniający | Insulating material | EPDM, Klingieryt |
| Typ pompy | Type of pump | Grundfos UPM3 Auto 25-70 |
| Długość montażowa pompy | Mounting length of the pump | 180 mm |
| Napięcie zasilania | Supply voltage | 230V ~50Hz |
| Medium | Medium | Woda lub Woda-Glikol / Water or Water-Glycol |
| Skala termometrów | Scale of thermometers | 0-120°C |
| Zawór zwrotny | Return valve | 1 szt. / 1 pcs. |
Files to download:
Technical data
| Pump | Grundfos |
| Height | 470 mm |
| Width | 245 mm |
| Depth | 160 mm |
| Max temperature | 110 °C |
| Power supply | 230V / 50Hz |
| Type | GRUNDFOS UMP3 AUTO 25-70 180 |
| Connector | 1 cal |
| Boiler connections | 6/4 cal |
| Connectors spacing | 125 mm |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.