Boiler for pellets EG-PELLET MINI 24
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
The EG PELLET MINI boiler is a modern pellet boiler with a proven, universal design developed by the manufacturer for over 10 years. Thousands of devices installed and operating in domestic boiler rooms confirm the quality and functionality of this device. It features a unique design and a well-thought-out heat exchanger construction, based on a vertical arrangement of flame tubes, along with an integrated cleaning system. A microprocessor controller from ESTYMA company is responsible for the effective operation of the device and the fuel combustion process, ensuring proper operation of the device elements and correct operation of the heating installation elements.
Standard boiler equipment:
- Boiler controller operating 2 circulation pumps (heating and hot water) and a mixing valve actuator and boiler pump
- PELLETIX II MC burner
- Ignition system
- Manual heat exchanger cleaning system
- Blower fan
- Freestanding pellet tank with a capacity of 300 optionally 700 or 1100 liters together with a feeder 1.5 m long
Advantages:
- High device efficiency >90%
- Innovative heat exchanger cleaning system
- Modern appearance
- Compact design
- Possibility of installing the burner on the right or left side of the boiler
- Advanced control
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 24 kW |
| Efficiency | 90 % |
| Size of heated surface | 300 m² |
| Ecodesign | + |
| Height | 1430 mm |
| Width | 845 mm |
| Depth | 705 mm |
| Outlet and inlet size | 5/4 G |
| Required chimney draught | 10-20 Pa |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.