Boiler for coal 5-25mm PROSAT WE 5 class 48 kW with feeder on left side
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Boiler Class 5 PROSAT WE 48 kW - is an environmentally friendly boiler meeting standards in class 5 in accordance with PN-EN 303/5 2012, and also complies with the ECO DESIGN directive guidelines. Automatic fuel dosing system - ecoal. The boiler is adapted to work in open central heating systems. A microprocessor temperature controller manages the entire combustion process as well as the operation of central heating and domestic hot water pumps. Boiler maintenance is limited to refueling in the tank, removing ash from the ashpan, and periodic cleaning of the convection heat exchanger channels from soot.
Most important information:
- high thermal efficiency 90%
- class 5 certificate
- meets ECO DESIGN directive requirements
- 5 year warranty
- boiler heat exchanger made of 6 mm sheet metal
- simple operation and cleaning of the boiler
- large cleaning openings
- fully automatic boiler operation
- controller: Tech ST37 RS
- possibility of expanding controller functions (paid options)
- boiler protections (screw conveyor sensor, thermostat, feeder pin)
Functions performed by the ST-480 controller:
- fan and screw or piston feeder control
- heating pump control
- domestic hot water pump control
- floor pump control
- circulation pump control
- mixing valve actuator control
- possibility of connecting a room controller with RS communication or traditional
- possibility of connecting ST-65 GSM module
- possibility of connecting ST-505 ETHERNET module
- possibility of controlling two valves using additional ST-61 v4 or ST-431n modules
ST-480 controller equipment:
- large graphic display facilitating controller operation
- heating temperature sensor
- hot water and floor temperature sensor
- valve and return temperature sensor
- external temperature sensor (wireless)
- feeder temperature sensor (safety)
- has temperature protection (thermostat)
- power cable
- pump power cables
- single-module panel housing for boiler installation or metal housing
Functions performed by the ST-37 controller:
- heating pump control
- domestic hot water pump control
- fan and screw or piston feeder control
- possibility of connecting ST-65 GSM module
- possibility of connecting ST-505 Ethernet module
- possibility of connecting a room controller with RS or traditional communication
- possibility of controlling two valves using additional ST-61 v4 or ST-431N modules
ST-37 controller equipment:
- LCD display
- heating, hot water, and feeder temperature sensor (safety)
- has thermal protection (thermostat)
- panel housing for boiler installation or in metal housing
| Boiler type | unit | PROSAT WE 48 kW |
| Nominal thermal power for coal | kW | 48 |
| Range of heat output for coal | kW | 14.7 - 48 |
| Boiler heating surface area | m2 | 4.9 |
| Boiler water capacity | l | 127 |
| Size of heated area | m2 | up to 450 |
| Boiler class according to PN-EN 303-5: 2012 | 5 | |
| Efficiency | % | 89.0 - 90.0 |
| Tank chamber capacity | dm3 | 345 |
| Fuel burntime at nominal power | h | 34 |
| Max operating temperature (supply) | ºC | 85 |
| Min operating temperature (return) | ºC | 60 |
| Flue gas temperature at nominal power | ºC | 170 -185 |
| Flue gas temperature at minimum power | ºC | 92 - 110 |
| Maximum allowable working pressure | Mpa | 0.15 |
| Test pressure | Mpa | 0.3 |
| Required flue gas draft | mbar | 0.35 |
| Flow resistance (10K) | mbar | 2.2 - 4.0 |
| Minimum chimney opening section | cm2 | 420 |
| Minimum chimney height | m | 9.3 |
| Outlet diameter Ø | mm | 200 |
| Boiler mass (+/- 5%) | kg | 644 |
| Fuel: Hard coal | ecoal assortment type 31 or 31.1 granulation 5-25mm, designation a |
|
| Diameter of supply and return nozzle | G | 1 1/2" |
| Diameter of drain nozzle | G | 1/2" |
| Power supply | V/Hz | ~230 V / 50 Hz / 6.3 A |
| Power consumption | W | 180 |
| Energy consumption in standby mode | W | 11 |
| Noise emission | dB | 45.5 |
| Depth | mm | 1120 |
| Width | mm | 1530 |
| Height | mm | 1460 |
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 48 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 200 mm |
| Weight | 644 kg |
| Efficiency | 90 % |
| Size of heated surface | 450 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1460 mm |
| Width | 1530 mm |
| Depth | 1120 mm |
| Minimum chimney section | 420 cm² |
| Outlet and inlet size | 1 1/2 G |
| Flue gas temperature | 170 - 185 °C |
| Warranty | 60 mies. |
| Power supply | ~230 V / 50 Hz / 6,3 A |
| Min. chimney height | 9.3 m |
| Required chimney draught | 35 Pa |
| Silo volume | 345 dm³ |
| Max working pressure | 1.5 bar |
| Exhaust pipe distance measured from the floor to its axis. | 1173 mm |
| thickness of steel | 6 mm |
| Boiler heating surface | 4.9 m² |
| Slow combustion | 34 h |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.