Boiler for coal 5-25mm PROSAT WE 5 class 25 kW with feeder on left side
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Boiler Class 5 PROSAT WE 25 kW - is an ecological boiler meeting standards in class 5 in accordance with PN-EN 303/5 2012, and also complies with the guidelines of the ECO DESIGN / ECODESIGN directive. Automatic fuel dosing system - ecoal. The boiler is adapted for operation in open central heating systems. A microprocessor temperature controller manages the entire combustion process as well as the operation of central heating and hot water pumps. Boiler maintenance is limited to refueling in the tank, removing ash from the ash pan, and periodic cleaning of soot from the convection exchanger channels.
Key information:
- high thermal efficiency 90%
- class 5 certificate
- meets ECO DESIGN / ECODESIGN directive requirements
- 5 years warranty
- boiler exchanger made of 6 mm sheet metal
- simple boiler operation and cleaning
- large cleaning openings
- fully automatic boiler operation
- controller: Tech ST37 RS
- possibility of extending controller functions (paid options)
- boiler protection (auger sensor, thermostat, feeder pin)
Functions performed by the ST-480 controller:
- fan and screw or reciprocating feeder control
- heating water pump control
- hot water pump control
- floor pump control
- circulation pump control
- mixing valve actuator control
- possibility of connecting a room controller with RS communication or traditional
- possibility of connecting ST-65 GSM module
- possibility of connecting ST-505 ETHERNET module
- possibility of controlling two valves using additional ST-61 v4 or ST-431n modules
ST-480 controller equipment:
- large graphical display facilitating controller operation
- heating water temperature sensor
- hot water and floor temperature sensor
- valve and return temperature sensor
- external temperature sensor (wireless)
- feeder temperature sensor (protection)
- thermal protection (thermostat)
- power cable
- pump power cables
- single-module panel housing for boiler installation or metal casing
Functions performed by the ST-37 controller:
- heating water pump control
- hot water pump control
- fan and screw or reciprocating feeder control
- possibility of connecting ST-65 GSM module
- possibility of connecting ST-505 Ethernet module
- possibility of connecting a room controller with RS or traditional communication
- possibility of controlling two valves using additional ST-61 v4 or ST-431N modules
ST-37 controller equipment:
- LCD display
- heating water, hot water, and feeder temperature sensor (protection)
- thermal protection (thermostat)
- panel housing for boiler installation or in metal casing
| Boiler type | unit | PROSAT WE 25 kW |
| Nominal heat output for coal | kW | 25 |
| Heat output range for coal | kW | 7.5 - 25 |
| Boiler heating surface area | m2 | 2.5 |
| Boiler water capacity | l | 82 |
| Heated area size | m2 | up to 250 |
| Boiler class according to PN-EN 303-5: 2012 | 5 | |
| Efficiency | % | 89.0 - 90.0 |
| Tank chamber capacity | dm3 | 220 |
| Fuel burndown time at nominal power | h | 42 |
| Max working temperature (supply) | ºC | 85 |
| Min working temperature (return) | ºC | 60 |
| Flue gas temperature nominal power | ºC | 170 -185 |
| Flue gas temperature minimum power | ºC | 92 - 110 |
| Maximum allowable working pressure | Mpa | 0.15 |
| Test pressure | Mpa | 0.3 |
| Required flue gas draft | mbar | 0.25 |
| Flow resistance (10K) | mbar | 2.2 - 4.0 |
| Minimum chimney opening cross-section | cm2 | 250 |
| Minimum chimney height | m | 7 |
| Chimney diameter Ø | mm | 180 |
| Boiler weight (+/- 5%) | kg | 417 |
| Fuel: Hard coal | ecoal grade type 31 or 31.1 granulation 5-25mm, designation a |
|
| Diameter of supply and return nozzles | G | 1 1/2" |
| Diameter of drain nozzle | G | 1/2" |
| Power supply | V/Hz | ~230 V / 50 Hz / 6.3 A |
| Power consumption | W | 180 |
| Energy consumption in standby mode | W | 11 |
| Noise emission | dB | 45.5 |
| Depth | mm | 945 |
| Width | mm | 1190 |
| Height | mm | 1360 |
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 25 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 180 mm |
| Weight | 417 kg |
| Efficiency | 90 % |
| Size of heated surface | 250 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1360 mm |
| Width | 1190 mm |
| Depth | 945 mm |
| Minimum chimney section | 250 cm² |
| Outlet and inlet size | 1 1/2 G |
| Flue gas temperature | 170 - 185 °C |
| Warranty | 60 mies. |
| Power supply | ~230 V / 50 Hz / 6,3 A |
| Min. chimney height | 7 m |
| Required chimney draught | 25 Pa |
| Silo volume | 220 dm³ |
| Max working pressure | 1.5 bar |
| Exhaust pipe distance measured from the floor to its axis. | 1251 mm |
| thickness of steel | 6 mm |
| Boiler heating surface | 2.5 m² |
| Slow combustion | 42 h |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.