Boiler for coal 5-25mm PROSAT WE 5 class 15 kW with feeder on left side
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Class 5 PROSAT WE 15 kW Boiler - an eco-friendly boiler meeting standards in class 5 in accordance with PN-EN 303/5 2012, and also meets the guidelines of the ECO DESIGN directive. Automatic fuel dosing system - eco-coal. The boiler is adapted to work in open central heating systems. A microprocessor temperature controller manages the entire combustion process as well as the operation of central heating and hot water pumps. Boiler maintenance is limited to refilling the fuel in the tank, removing ash from the ash pan, and periodic cleaning of the convection heat exchanger channels from soot.
Key information:
- high thermal efficiency 90%
- class 5 certificate
- meets ECO DESIGN directive requirements
- 5 year warranty
- boiler heat exchanger made of 6 mm sheet metal
- simple boiler operation and cleaning
- large cleaning holes
- fully automatic boiler operation
- controller: Tech ST37 RS
- possibility to expand controller functions (paid options)
- boiler safety devices (screw conveyor sensor, thermal protection, feeder pin)
Functions performed by ST-480 controller:
- fan and screw or piston conveyor control
- heating circuit pump control
- hot water pump control
- floor pump control
- circulation pump control
- mixing valve actuator control
- possibility to connect a room thermostat with RS or traditional communication
- possibility to connect ST-65 GSM module
- possibility to connect ST-505 ETHERNET module
- possibility to control two valves using additional ST-61 v4 or ST-431n modules
ST-480 controller equipment:
- large graphic display facilitating controller operation
- heating circuit temperature sensor
- hot water and floor temperature sensor
- supply and return valve temperature sensor
- external temperature sensor (wireless)
- feeder temperature sensor (safety device)
- has temperature protection (thermal protection)
- power cable
- pump power cables
- single-module panel housing for boiler installation or metal housing
Functions performed by ST-37 controller:
- heating circuit pump control
- hot water pump control
- fan and screw or piston conveyor control
- possibility to connect ST-65 GSM module
- possibility to connect ST-505 Ethernet module
- possibility to connect room thermostat with RS or traditional communication
- possibility to control two valves using additional ST-61 v4 or ST-431N modules
ST-37 controller equipment:
- LCD display
- heating circuit, hot water and feeder temperature sensor (safety device)
- has thermal protection (thermal protection)
- panel housing for boiler installation or metal housing
| Boiler type | unit | PROSAT WE 15 kW |
| Nominal heat output for coal | kW | 15 |
| Heat output range for coal | kW | 4.5-15 |
| Boiler heating surface area | m2 | 1.6 |
| Boiler water capacity | l | 64 |
| Heated area size | m2 | up to 150 |
| Boiler class according to PN-EN 303-5: 2012 | 5 | |
| Efficiency | % | 89.0 - 90.0 |
| Tank chamber capacity | dm3 | 140 |
| Burning rate at nominal power | h | 44 |
| Max working temperature (supply) | ºC | 85 |
| Min working temperature (return) | ºC | 60 |
| Flue gas temperature nominal power | ºC | 170 -185 |
| Flue gas temperature minimum power | ºC | 92 - 110 |
| Maximum permissible working pressure | Mpa | 0.15 |
| Test pressure | Mpa | 0.3 |
| Required flue gas draft | mbar | 0.2 |
| Flow resistance (10K) | mbar | 2.2 - 4.0 |
| Minimum chimney opening cross-section | cm2 | 220 |
| Minimum chimney height | m | 6 |
| Flue outlet diameter Ø | mm | 160 |
| Boiler weight (+/- 5%) | kg | 320 |
| Fuel: Hard coal | eco-coal assortment type 31 or 31.1 granulation 5-25mm, designation a |
|
| Supply and return nozzle diameter | G | 1 1/2" |
| Drain nozzle diameter | G | 1/2" |
| Power supply | V/Hz | ~230 V / 50 Hz / 6.3 A |
| Power consumption | W | 180 |
| Energy consumption in standby mode | W | 11 |
| Noise emission | dB | 45.5 |
| Depth | mm | 945 |
| Width | mm | 1190 |
| Height | mm | 1160 |
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 15 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 160 mm |
| Weight | 320 kg |
| Efficiency | 90 % |
| Size of heated surface | 150 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1160 mm |
| Width | 1190 mm |
| Depth | 945 mm |
| Minimum chimney section | 220 cm² |
| Outlet and inlet size | 1 1/2 G |
| Flue gas temperature | 170 - 185 °C |
| Warranty | 60 mies. |
| Power supply | ~230 V / 50 Hz / 6,3 A |
| Required chimney draught | 20 Pa |
| Silo volume | 140 dm³ |
| Max working pressure | 1.5 bar |
| Exhaust pipe distance measured from the floor to its axis. | 1051 mm |
| thickness of steel | 6 mm |
| Boiler heating surface | 1.6 m² |
| Slow combustion | 44 h |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.