Boiler Tekla DRACO BIO 75
Regular price:
231 018,18 Kč
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
Description
The design of DRACO BIO boiler is based on proven and very effective exchanger. In BIO series boilers, there is a unique burner for pellets installed instead of a retort burner, which is made of heat-resistant steel. The boiler exchanger is made of high quality attested steel 8 mm thick. A proper operation of the boiler is controlled by a modern electronic adjuster with clear LCD display.
The advantages of the boiler:
- Boiler exchanger made of high quality steel 8 mm thick
- Completely automatic operation of the boiler (automatic ignition and extinguishing of a burner)
- Easy and fast operation and maintenance
- Return temperature adjustment mode through adjuster control on a four-way valve
- Room thermostat option
- Economical operation
- Low level of harmful substances in exhaust fumes
- High efficiency
Warranty:
- 5-year guarantee for tightness of the exchanger
Fuel:
- Pellets
Product photos are for informational purposes only.
Presented model of the DRACO BIO 25 boiler
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 75 kW |
| Weight | 917 kg |
| Efficiency | 89 % |
| Ecodesign | + |
| Height | 1550 mm |
| Width | 2300 mm |
| Depth | 1140 mm |
| Outlet and inlet size | 2 G |
| Warranty | 5 lat |
| Flue gas temperature | 130 ÷ 200 °C |
| Min. incoming water temperature | 55 °C |
| Required chimney draught | 20 ÷ 30 Pa |
| Silo volume | 500 dm³ |
| Loading compartment dimensions | 840x840 mm |
| Max working pressure | 1,5 bar |
| Max. water temperature | 90 °C |
| Exhaust pipe distance measured from the floor to its axis. | 1900 mm |
| Inner metal sheet thickness | 8 mm |
| Boiler heating surface | 8.2 m² |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.