Boiler TECH DUO 22kW on right side
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Warranty:
5 years on the tightness of welded connections
(mixing valve required),
2 years on other components,
12 months on the auger
KRS Tech DUO 22 kW has emission class 5, no additional grate and therefore no possibility of burning alternative fuels.
Boiler advantages:
- fully automated fuel combustion process system,
- high efficiency and combustion effectiveness allows bold competition with gas and oil boilers,
- low level of pollutant emissions in exhaust gases,
- easy to operate,
- solid workmanship,
- boiler manufactured in accordance with ISO quality management system,
- boiler has CE mark
| Technical Parameters | Unit | Tech DUO 22 |
| Rated power | [kW] | 22 |
| Heating surface area | [m2] | up to 220 |
| Tank capacity | [kg] | 130 |
| Thermal efficiency | [%] | 89 |
| Maximum water temperature | [ºC] | 85 |
| Maximum working pressure | [MPa] | 0,15 |
| Maximum test pressure | [MPa] | 0,25 |
| Weight of complete boiler | [kg] | 353 |
| Required flue draft | [Pa] | 20 |
| Chimney opening section | [cm2] | 225 |
| Power supply | [V] | 230 |
| Power consumption | [W] | 90 |
| Boiler water capacity | [l] | 58 |
| Exchanger surface area | m2 | 1,9 |
| Chimney connector section | [fi] | 160 |
| Supply and return connector | [in] | 1 1/2" |
| Boiler basic dimensions | ||
| Set width | [mm] | 1170 |
| Depth without chimney connector | [mm] | 778 |
| Depth with chimney connector | [mm] | 980 |
| Height | [mm] | 1106 |
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 22 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 158 mm |
| Efficiency | 89.1 % |
| Size of heated surface | 220 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1106 mm |
| Width | 1170 mm |
| Depth | 778 mm |
| Minimum chimney section | 225 cm² |
| Outlet and inlet size | 6/4 G |
| Warranty | 60 mies. |
| Power supply | 230V / 50Hz |
| Required chimney draught | 20 Pa |
| Max working pressure | 1.5 bar |
| Max. water temperature | 85 °C |
| Exhaust pipe distance measured from the floor to its axis. | 940 mm |
| thickness of steel | 6 mm |
| Weight of boiler with feeder | 353 kg |
| Slow combustion | 54 h |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.