Boiler Metal-Fach SLIM PELLET 20 kW
Availability:
temporarily unavailable
Product code:
11952
Price:
CHF3,420.45
Regular price:
CHF4,556.59
The lowest price during 30 days prior to the reduction:
CHF3,420.45
The promotion runs until 24 July 2026
product unavailable
add to wish list
* - Field mandatory
Description
Dimensions

| TYPE | SLIM PELLET – 10 | SLIM PELLET – 15 | SLIM PELLET – 20 |
| B | 590 | 590 | 690 |
| C | 1550 | ||
| D | 705 | 920 | |
| E | 1510 | ||
| E1 | 865 | ||
| F | 656 | ||
| G | G ¾” | ||
| H | G 1 ¼” | ||
| I | 160 | ||
| J | G 1 ¼” | ||
| K | 200 | ||
| L | 130 | ||
| O | 935 | 1150 | |
| P | 1310 | 1525 | |
Technical data
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 20 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 160 mm |
| Weight | 340 kg |
| Size of heated surface | 210 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1550 mm |
| Width | 690 mm |
| Outlet and inlet size | 5/4” G |
| Warranty | 60 mies. |
| Power supply | 230V / 50Hz |
| Required chimney draught | 26 Pa |
| Max working pressure | 3 bar |
| Max. water temperature | 95 °C |
| Depth with exhaust pipe | 1525 mm |
| Exhaust pipe distance measured from the floor to its axis. | 656 mm |
| Hopper capacity | 210 dm³ |
| Fuels | Pellet |
Shipping costs
The price does not include any possible payment costs
Shipping country:

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.