Boiler KRS TECH DUO 50kW on left side
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Warranty:
5 years for welded joint tightness,
2 years for other components
The boiler has an ICHP certificate "Institute of Chemical Processing of Coal" in Zabrze.
Advantages of the boiler:
- fully automated fuel combustion process control system
- high efficiency and combustion effectiveness allows bold competition with gas and oil boilers
- low level of pollution emissions in exhaust gases
- easy operation without constant supervision
- solid construction
The boiler was manufactured in accordance with ISO quality management system.
EKO-TECH 26-200KW Controller Manual
| Technical Parameters | Unit | Tech DUO 50 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Nominal power | [kW] | 50 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Heating surface area | [m2] | up to 500 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Tank capacity | [kg] | 220 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Thermal efficiency | [%] | 89 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Maximum water temperature | [ºC] | 95 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Maximum working pressure | [MPa] | 0.15 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Maximum test pressure | [MPa] | 0.23 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Mass of complete boiler | [kg] | 640 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Required flue gas draft | [Pa] | 25 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Chimney opening cross-section | [cm2] | 430 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Power supply | [V] | 230 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Power consumption | [W] | 90 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Boiler water capacity | [l] | 79 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Heat exchanger surface area | m2 | 5.0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Flue opening cross-section | [cm2] | 180, 190, 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Supply and return outlet | [in] | 1 1/2" | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Basic boiler dimensions | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Assembly width | [mm] |
| Boiler class (303-5:2012) | 5 |
| Power output | 50 kW |
| Exhaust gas pipe diameter | 190 mm |
| Efficiency | 89.1 % |
| Size of heated surface | 500 m² |
| Ecodesign | tak |
| Height | 1400 mm |
| Width | 1250 mm |
| Depth | 950 mm |
| Outlet and inlet size | 6/4 G |
| Warranty | 60 mies. |
| Power supply | 230 |
| Required chimney draught | 25 Pa |
| Max working pressure | 1.5 bar |
| Max. water temperature | 85 °C |
| Depth with exhaust pipe | 1260 mm |
| thickness of steel | 6 mm |
| Boiler heating surface | 5.0 m² |
| Weight of boiler with feeder | 640 kg |
| Slow combustion | 72 h |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.