Bidirectional counter Fronius Smart Meter TS 5kA-3
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
Fronius Smart Meter TS 5kA-3 Bidirectional Meter
Fronius Smart Meter is a bidirectional, intelligent meter that allows you to record load profiles and optimize local energy utilization. High measurement accuracy and Modbus RTU communication ensures smooth adjustment of the inverter output power to programmed values. Along with Fronius Solar.web, Fronius Smart Meter also enables transparent visualization of local energy consumption. A comprehensive solution with energy storage - Fronius Energy Package – using communication between Fronius Symo Hybrid and Fronius Smart Meter - coordinates and optimizes energy flow between the photovoltaic installation, battery storage and consumers. Fronius Smart Meter works perfectly with Fronius Symo and Symo Hybrid inverters equipped with Fronius Datamanager 2.0.
| Technical Data | |
| Fronius Smart Meter TS 5kA-3 | |
| Rated voltage | 400 - 480 V |
| Maximum current | 3 x 5000 A |
| Wire cross-section, power line | 1 - 4 mm² |
| Wire cross-section, communication | 0.05 - 1.5 mm² |
| Power consumption | 1 W |
| Inrush current | 10 mA |
| Accuracy class for active energy measurement | Class 1 (EN62053-21) / Class B (EN50470-3) |
| Accuracy class for reactive energy measurement | Class 2 (EN 62053-23) |
| Max. short-time current | 30A /500ms |
| Installation | Indoors |
| Dimensions (height x width x depth) | 91.5 x 53.8 x 63.0 mm |
| Housing | 3 DIN 43880 modules |
| Protection class | IP 51 (front panel), IP 20 (terminals) |
| Ambient temperature range | -25 - +65°C |
| Interface | Modbus RTU (RS485) |
| Display | 8-digit LCD, touchscreen |
Connection Diagram

Technical data
| Type | Trójfazowy |
| Maximum current | 3 x 5000 A |
| Width | 53.8 mm |
| Height | 91.5 mm |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.