Air pellet stove CAMILA – 7kW
Regular price:
product unavailable
add to wish list
0
Description
Air pellet stove:
Air stoves CAMILA are the right choice whether you need to heat a single apartment or large open spaces. It can be used to integrate an existing heating system, as well as significantly reduce consumption.
To optimize the stove's operation, quiet, powerful fans have been installed, which are responsible for faster heat distribution in the room. The primary fuel is pellet, which is easy to store. Thanks to the use of an electronic controller and equipping the pellet stove with fans forcing air circulation. Hot air produced by the fireplace is constantly pushed out, which allows you to adjust the temperature to your own needs.
Equipment:
- Remote control (optional)
- WiFi (optional)
Technical Data:
| Model | CAMILA – 7kW |
| Input heating power (max – min) | 8.2 – 3.9 kW |
| Total heating power (max – min) | 7.4 – 3.7 kW |
| Efficiency (max – min) | 91.2 – 93.8 % |
| Pellet tank capacity | 17 kg |
| Heatable volume | 180 m3 |
| Pellet consumption per hour (max – min) | 1.65 kg/h – 0.80 kg/h |
| Operating autonomy | 9.7 – 20.0 hours |
| Weight | 80 kg |
| Dimensions | 462 x 472 x 820 mm |
| Colors | burgundy / white / graphite |
| Exhaust outlet dimensions | Ø80 mm |
| Exhaust outlet | rear |

All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.